Přejít na menu Přejít na obsah

MP3 formát, charakteristika


Co si pod MP3 představit?

Možná se někteří nad touto otázkou zasmějí, není vůbec divu. MP3 formát se stal po celém světě jedním z nejpoužívanějším komprimačním formátem audio záznamu a proto ho zná téměř každý. MP3 formát umí zkomprimovat audio záznam z řádů stovek MB do desítek MB (či desítek do jednotek). Pro méně znalé bych to shrnul asi takto: jednodušší přenos hudby, jednoduché kopírování a použití.

Důvod proč se MP3 formát stal tak oblíbeným je fakt, že na internetu je bezpočet softwaru a nástrojů, které jsou zcela zdarma. Můžete tedy MP3 zdarma vytvářet i přehrávat. Další fakt je ten, že má opravdu kvalitní komprimační výsledky.

Samozřejmě jsou i další druhy formátu, které se používají pro komprimaci hudby. Např. WMV, OGG atp. Nicméně v době velkého MP3 třesku, ztratili krok a nyní nejsou schopni se při tak masivní převaze uživatelů MP3 formátu udržet ži vyniknout na trhu.

Musím říct, že MP3 formát dnes přehraje snad každý lepší spotřebič. Pro představu uvádím, že MP3 může být použit např. v MP3 přehrávačích (jak jinak), v telefonech - mobilních i nemobilních, Hifi sestavách, televizích, videích aj.

Budete se divit, ale MP3 je možné najít i v ledničkách, v kávovarech či rychlovarných konvicích nebo v hodinkách.

Jak to funguje?

MP3 neboli MPEG-1 Audio Layer 3 je tzv. kompresní ztrátový formát. Je to jeden z členů formátů MPEG. Ty jsou využívány pro zpracování videa. Layer 3 je jedna z nejvýkonějších verzí a svým algoritmem snižuje velikost, přesněji řečeno datový objem o 1/12 původního originálu. Rozdíl kvality mezi originálem a záznamem zpracovaným skrze MP3 je téměř neznatelný. Ztrátový algoritmus je postaven na základě psychoakustického modelu. To je způsob vnímání zvuku smyslovými orgány člověka.

Autor: Jaroslav Mikeš

Zpět na články »

Nejnovější komentáře

Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace