Přejít na menu Přejít na obsah

Psychologie a hudba

Chant of the Seven Ladies: hudebně-barevné video k fantasy scéně

14. 11. 2014

Pearl

Skladba Chant of the Seven Ladies od formace Elfenthal je postavena na spojení hudby a barev či přesněji přiřazení určité barvy ke každému z použitých tónů na principu fyziky, na principu frekvencí vyjádřených v hertzech. Podle toho byl k této skladbě zhotoven barevný videoklip, kde můžeme vidět vždy tu barvu, která je přiřazena právě k tomu zpívanému tónu, jenž právě zní.

Někteří lidé vidí zvuky - hudební synestezie

4. 11. 2014

Vlaďka Tomková

Jistě se shodneme na tom, že většina z nás dokáže bez větších potíží vyjmenovat pět základních lidských smyslů – zrak, sluch, chuť, čich a hmat. Jednak je známe už z prvního stupně základní školy, za druhé jich využíváme téměř nepřetržitě celý život. Připadá nám tak samozřejmé odlišit, že text v knize vnímáme zrakem a boloňské špagety chutí, přičemž mezi těmito vjemy cítíme značnou odlišnost.

Jak vypadaly počátky prehistorické hudby?

21. 10. 2014

Vlaďka Tomková

Pár kostí z husích stehýnek, čtyřprocentní kysličník na vyvaření a trocha smůly. Tolik stačí, abyste si doma vytvořili panovu flétnu, jeden z vůbec nejstarších hudebních nástrojů světa. Podobně nenáročná je výroba jednoduchého bubínku, k níž nejspíš budete potřebovat jen dobře propracovanou hlínu, surovou kozí kůži a několik řemínků. Pravěcí lidé neměli k dispozici důmyslné materiály a moderní technologie, jaké známe dnes – vděčíme jim ovšem jak za předchůdce soudobých nástrojů, tak i za vznik hudby jako takové.

Hudbou ke vzdělání aneb Učit se dá i skrze píseň

7. 10. 2014

Vlaďka Tomková

Chcete si oprášit znalosti středoškolské biologie, nebo jen hledáte vtipný a pohodový song, jehož melodie vám bude celý večer znít v hlavě? Nudí vás hudební mainstream a rádi byste si poslechli něco, řekněme, odlišného…? Pak jste na správné adrese! Nejen, že se pobavíte, ale dost možná budete po poslechu těchto písní chytřejší než kdy dřív.

Hudební halucinace? Častější než si myslíte

1. 10. 2014

Vlaďka Tomková

Halucinace je vjem bez reálného podnětu – jinak řečeno, halucinující člověk vnímá něco, co ve skutečnosti neexistuje.  Má tedy například dojem, že na jeho stole stojí hrnek s čajem a kolem prochází muž s aktovkou. Pokud si ovšem myslíte, že tímto potenciál halucinací končí, pravděpodobně vás zklamu.

Poslouchání hudby může rozvíjet vaší inteligenci

17. 7. 2014

Jakub Konopka

Hudba ovlivňuje naše prožívání podobně jako jídlo, drogy či sex – může za to limbický systém, část mozku, v níž dochází k vyhodnocení emocí. Právě tato oblast rozhoduje o tom, zda se nám daný vjem líbí či ne. To však není jediný mechanismus, kterým na nás muzika působí. Řada studií totiž poukazuje ještě na další, zajímavější fakt: existuje zřejmá souvislost mezi hudbou a lidskou inteligencí.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace