Přejít na menu Přejít na obsah

Růžové lebky punkové blondýnky

16. 5. 2007

Redakce Reporty

avril-lavigne-the-best-damn-thing"Minule" znamená Under My skin, potažmo Let Go. A od minule se změnilo několik věcí. Avril částečně rezignovala na podobu, do níž se vyprofilovala na desce Under My Skin, aby se opět přiblížila stylu alba Let Go. Ovšem bez toho, že by opět nabyla image nazlobené holčičky. Avril vypadá šťastně; černé období už tady bylo, tak proč se k němu vracet. Avril hraje a zpívá s nadhledem. A pustila se po hlavě do pop-punku.

To, co nás dříve na albech momentálně blonďaté slečny zaujalo jako svěží vítr, který však vydrží jen chvíli, tvoří v případě The Best Damn Thing jádro desky. Mluvím o výrazně punkovém směřování naprosté většiny písní, kdy je to právě tento styl, který slouží jako základní čára pro případné výlety do jiných hudebních oblastí. Popový, občas hiphopový nádech je samozřejmostí. Většina písní se nese ve velmi ostrém tempu, na něž nás připraví už první skladba, singl Girlfriend. Určitě ji znáte, už dlouhou dobu je jí všude plno. Avril zní, jakoby si ji skutečně užívala, což je charakteristika, kterou můžeme připíchnout ke většině skladeb. Takto zní pohodová zpěvačka, když dělá věci, co ji baví.

Všechny písně na The Best Damn Thing mají podobně rychlý spád, s výjimkou tří balad. Těmi jsou When You´re Gone, Innocence a Keep Holding On. Musíme to rozjetý tempo něčím zvolnit, řekl si producent a tak je tady máme. A zaslouží si bod. Tyto tři pomalé kousky jsou právě tak akorát, aby zjemnily až příliš rychlou desku, která by bez nich mohla nabýt podoby monotónního útvaru bez jakýchkoli předělů či zvratů.

Nejvýraznější jsou však právě ony rychlé skladby plné energie a nadšení. Takhle má znít šťastný punker, když se chce líbit a chce být hrán na MTV a spol. The Best Damn Thing je díky těmto skladbám pozitivní deskou s ucelenou, kompaktní formou a velice dobře se poslouchá. I v případě, že se vám Avril Lavigne dříve nezamlouvala, teď je ta pravá chvíle dát jí šanci. Aspoň jako příjemné kulise, kterou si pustíte jen tak na pozadí.

Právě kvůli ucelenosti alba si zde odpustím charakteristiku jednotlivých písní. Naprostá většina je skutečně velice výrazná, právě zde se pozná práce zkušených producentů. Od začátku do posledních tónů finální písně Keep Holding On jsme s Avril na jedné vlně punkpopové energie, která je ve správných chvílích prokládána vždy několika minutami příjemného uvolnění. Za The Best Damn Think se Avril Lavigne rozhodně nemusí stydět.

Seznam skladeb

1. Girlfriend
2. I Can Do Better
3. Runaway
4. Best Damn Thing, The
5. When You're Gone
6. Everything Back But You
7. Hot
8. Innocence
9. I Don't Have To Try
10. One Of Those Girls
11. Contagious
12. Keep Holding On

Autor recenze: Lukáš Pokorný

Zpět na články »

Nejnovější komentáře

Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace