Přejít na menu Přejít na obsah

Festival Den architektury vzdá poctu Josipu Plečnikovi mimořádným koncertem Emila Viklického


V Praze 17. srpna 2022 – V letošním roce uplynulo 150 let od narození významného slovinského architekta Josipa Plečnika, který stojí mimo jiné za proměnami Pražského hradu za první republiky. Festival Den architektury připomíná toto výročí mimo jiné koncertem Pocta Josipu Plečnikovi, na kterém 4. října od 19.30 hod. v autentickém prostoru Plečnikova Kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech zazní unikátní hudební dílo Emila Viklického z roku 1996 Dopisy Plečnikovi. Suitu pro mezzosoprán a sedm nástrojů vytvořil Viklický na základě dopisů dcery Tomáše Garrigua Masaryka Alice Masarykové právě architektu Plečnikovi.

Emil Viklický je dlouhodobě považován za jednoho z nejlepších jazzových klavíristů a komponistů nejen u nás. Londýnské Timesy jej označily jako jazzového Janáčka a Guardian jeho skvělou hru a melodické a harmonické cítění přirovnal ke Keithu Jarretovi. Na koncertě v úterý 4. října se k Emilu Viklickému připojí přední osobnosti jazzu i vážné hudby: mezzosopranistka Michaela Zajmi, flétnista Jiří Válek, za harfu usedne vynikající Jana Boušková a David Řehoř rozezní marimbu. Liběně Séquardtové budou náležet party hoboje a anglického rohu, Jiří Stivín Jr. usedne za bicí, Jakub Jánský se chopí houslí a kontrabasovou linku bude mít v rukou další legenda našeho jazzu František Uhlíř. „Jsem ráda, že skladba zazní po tak dlouhé době, je to nejen hold Emila Viklického Josipu Plečnikovi, ale i propojení vynikajících umělců a hudby a architektury napříč časem a prostorem,” dodává zakladatelka a ředitelka Dne architektury, Marcela Steinbachová.

Dopisy Plečnikovi byly vydány na albu Pocta Josipu Plečnikovi v roce 1996 u příležitosti výstavy Josip Plečnik – Architektura pro novou demokracii na Pražském hradě na objednávku tehdejšího hradního architekta Bořka Šípka. Emil Viklický na něm potvrdil svoji schopnost úspěšně podnikat hudební výpravy mimo hájemství jazzu. Pěvecké party na nahrávce svěřil tehdy začínající mezzosopranistce Magdaleně Kožené a album bylo kritiky označováno za událost sezony.

Prostor Kostela bude posluchačům koncertu, ale i ostatním návštěvníkům Dne architektury, přístupný díky vlídné spolupráci s Římskokatolickou farností u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně Praha – Vinohrady a faráře Jana Houkala. Cenově zvýhodněné vstupenky za 390 Kč je možné zakoupit v předprodeji v sít GoOut. Více informací na www.denarchitektury.cz.

Den architektury je nejrozsáhlejším festivalem o architektuře u nás a ve dnech 30. září až 6. října nabízí stovky zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Jedním z hlavních témat letošního ročníku je připomenutí tvorby ale i odkazu Josipa Plečnika. Festivalový program tak upozorní na tvorbu jeho žáků a následovníků Josefa Fuchse, Ludvíka Hilgerta, Karla Řepy nebo Otto Rothmayera. Důležitým tématem letošního Dne architektury jsou rekonstrukce a obnovy, program nabídne příklady zdárných řešení rekonstrukcí či obnov od nejrůznějšího zaměření a rozsahu. Den architektury vzdá také hold první dámě české poválečné architektury Aleně Šrámkové, která zemřela v březnu letošního roku.

Za architekturou známou i neznámou se mohou zájemci vydat pěšky, za běhu nebo na kole, ale i třeba na skatu, a to vždy s odborným výkladem. Pod tradičním názvem Hurá dovnitř! se otevřou veřejnosti i desítky běžně nepřístupných budov. Festival představuje jak současné zajímavé stavby, tak architekturu 20. století, a na některých místech zamíří i hlouběji do historie. Hlavním dějištěm zdarma přístupného festivalu bude Praha, kde se bohatý program tradičně odehraje v samotném centru, ale i na území Prahy 7 nebo Prahy 10 či v okolí Pražského hradu. Rozsáhlý program chystají také Brno, Ostrava ale i další desítky měst. Paralelně se Dnem architektury probíhá letos po desáté i jeho sesterský festival Film a architektura.

Zpět na články »

Nejnovější komentáře

Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace