Přejít na menu Přejít na obsah

ROZHOVOR: Kamil Střihavka - Akustické turné 2014

18. 2. 2014

Redakce Rozhovory

KAMIL STŘIHAVKA - Rocková legenda oslovující již dvě generace fanoušků, nebo český rockový Ježíš, chcete-li. Majitel nezaměnitelného a fenomenálního hlasu v muzikálových rolích, které ztvárňuje již 20 let (Pěna dní, Jesus Christ Superstar, Johanka z Arku, Excalibur, Obraz Doriana Graye, Robin Hood, Pomáda a další…) a frontman rockových kapel (Motorband, BSP, No Guitars!, Woo-Doo Band!, Leaders!, Supergroup).

 

Nedávno jste zahájil akustické turné – co bylo impulsem pro jeho vznik a jaké jsou odezvy po několika odehraných vystoupeních?

Ano, je to skutečně moje první akustické turné a jsem rád, že jsem se k tomuto kroku odhodlal. V minulých letech jsem si s myšlenkou o akustickém setu dost zahrával, ale nenacházel jsem ten správný „klíč“ a důvod celou věc zrealizovat. Až do loňského léta... Volal jsem si s mým mladším kolegou, který je nejen aktivním muzikantem, ale i zvukovým inženýrem v nahrávacím studiu. Ptal jsem se, jak se daří a jestli točí u sebe ve studiu nějaké nové desky. Odpověděl mi, že desky se už moc netočí, spíš singly, nebo SP-čka (což jsou zkrácené verze cédéček - max. čtyři písně). Pak se mě zeptal, jestli si dovedu představit, že by si v dnešní době někdo poslechl v kuse celou desku, což je podle jeho názoru snad ještě horší představa, než si přečíst knížku. Dost jsem se vyděsil a nakonec se rozhodl, že akustické koncerty přeci jen zrealizuji. Jde o to, že návštěvník takového komorního koncertu má jedinečnou možnost, poslechnout si v pohodlí polstrované sedačky víc než jednu desku, a to v mnohem nižší hlukové hladině, než jsou rockové koncerty „na stojáka“… A v dnešní neutěšeně, uspěchané době se prostě zastavit a poslechnout si příběhy, které se společně s emocemi formou písní snažíme vyprávět.

Akustické pojetí skladeb zcela jistě znamená komornější prostředí… Jaké změny v tomto směru proběhly?

Akustické turné je samozřejmě odlišné od standardních rockových koncertů. Již původní záměr byl zahrát sedícímu publiku a také toto komornější prostředí směrovat do vhodných prostor. Ve spolupráci s pořadateli koncertů jsme vystoupení uspořádali v divadelních či menších koncertních sálech, kde samozřejmě více vyniká unikátnost představení.

Uvažujete v souvislosti s akustickým turné o vydání unplugged alba, nejlépe formou live videa?
Přípravy na mé akustické turné probíhaly víc, jak půl roku a o možnosti natočit audiovizuální záznam jsme také hovořili. Těší mě, že těch 12 exkluzivních termínů, které jsem na jaro nabídl, byly během týdne obsazeny a není tedy vyloučeno, že si toto Unplugged tour zopakujeme i na podzim a některý z koncertů zaznamenáme na DVD.

Tiskem proběhla informace o vašem novém klipu. Můžete našim čtenářům o něm povědět více?

Jedná se o nový oficiální videoklip ke skladbě „Ztracenej“ který pro mně natočil Václav „Noid“ Bárta. Spolupráce s Noidem byla fajn – natáčelo se v jeho hausbotu, kde jsem si zahrál roli osamělého chlapa, který si musí poradit ve všem sám. Noid je autorem scénáře klipu, celý ho sám natočil i režíroval včetně střihu a konečných úprav. Na klip jsem se odpovědně připravil, prostě se hodil do gala… No a nakonec to bylo celé zbytečné. Noid, tedy  režisér, dopravce, střihač, scénárista, kouřotvůrce a také můj kamarád v jedné osobě, mi sdělil, že má vše promyšlené, abych se svlékl, nasadil si triko a trenýrky a budeme točit. Takže nezbývalo, než to vzít na vědomí a čekat, jak to celé dopadne. J Natáčení bylo fajn a protože Noid je vážně ve své práci profesionál, video se podařilo udělat v krátkém čase. No a tímto klipem jsem také oficiálně odstartoval svoje akustické turné – klip jsme s Noidem pokřtili 29. ledna na palubě pražské lodi MARINA GROSSETO RISTORANTE,za účasti řady významných hostů a především novinářské elity, kterým jsem současně představil i svoje akustické turné. Zbývá dodat, že kmotrem klipu a moderátorem večera byl známý moderátor Tomáš Kraus, kterého zná veřejnost z VIP zpráv televize Prima.

Akustické pojetí skladeb představuje výměnu nástrojů – jak jste si s tím poradil ve své kapele?

To nebylo naštěstí až tak složité, protože muzikanty, se kterými hraju, nebyl až tak velký problém vyměnit například baskytaru za kontrabas nebo elektrickou kytaru za akustiku. Ale přece jen jsem něco změnil – jádro sestavy zůstalo stejné, ale pro rozšíření spektra nástrojů jsem ale udělal pár zásadních změn – do kapely přibyly dechové nástroje a steel kytara. Naopak jsem akustickou sestavu LEADERS!l pozměnil -  dvě vokalistky v akustické sestavě nejsou a přibyla percussistka. Aktuální sestava muzikantů, podotýkám že pouze na akustických koncertech, je Štěpán Eliáš (klávesy, Fender piano), Petr Henych (akustické kytary), Martin Ivan (kontrabas), Lukáš Pavlík (bicí nástroje), Markéta Podhajská (perkuse), Ondřej Klímek (saxofony, flétny aj.) a David Babka (steel kytara).

 Na jaké písně se mohou ti, kdo se na akustický koncert teprve chystají, těšit?

Převážnou část playlistu tvoří skladby, které jsou různě postrkané na mých deskách z uplynulých let, a které jsem pro jejich subtilnost, aranž, či náladu, nikdy naživo (koncertně) nehrál, protože se nehodily na playlist rockového koncertu. Rozhodl jsem se, že využiji komornost akustického hraní a tyto písně koncertně odpremiéruji, v rámci mého jarního Unplugged tour. Vedle těchto, nikdy naživo nehraných písní, zazní i skladby, bez kterých si nejen mí fanoušci, ale ani já, koncert nedovedu představit. Jde o skladby, jako Země vzdálená, Kovboj z Teplic, Černá růže, Když se snáší déšť, Woo-Doo atd. Repertoár jsme s kapelou obohatili také o coververze mých oblíbených světových skladeb. Všechny tyto pro mě důvěrně známé skladby jsem oblékl do zajímavých a mnohdy i překvapivých aranží a už se těším, jak si v těchto zcela nových kabátcích povedou...

Podle dosavadních reakcí byly vaše odehrané akustické koncerty velmi úspěšné. Uvažujete o prodloužení turné?

Je pravda, že původně jsme s managementem udělali pouze 12 exkluzívních vystoupení během dvou měsíců od února do dubna. Dostáváme však stále nabídky a tedy nejspíš budeme muset pro velký zájem fanoušků, na které se nedostalo nebo se v jejich místě bydliště koncert nekonal, uvažovat o koncertech dalších. Vše je ovšem ve hvězdách a tak se nechte stejně jako fanoušci LEADERS! překvapit J

Když se na chvíli odpoutáme od právě probíhajícího akustického turné, mnoho lidí vás má zafixovaného jako Ježíše.  Nevadí vám hrát tuto roli tak dlouho?

V minulém roce jsem byl „potísícáté“ ukřižován, díky obnovené premiéře této legendární rockové opery v Hudebním divadle Karlín. Jde o výjimečné představení, které na české muzikálové scéně nemá obdoby a tuto nadčasovou hudbu, spojenou se silným příběhem, objevuje již pátá generace mladých lidí, kteří převažují i v hledišti karlínského divadla. Jsem ráda poctěn, že mohu být součástí této legendy.

V jakých dalších muzikálech aktuálně zpíváte a hrajete - připravujete se na nějaký další?

Hudební divadlo, kam patří i česká muzikálová scéna, dělám již 20 let, a za tu dobu jsem nikdy nepřestal hrát, produkovat i natáčet hudbu. Přesto, že je to energeticky náročné, nikdy jsem nedělal hudební divadlo na úkor mé rockové kariéry.  Koncerty jsou hlavním důvodem, proč jsem se před lety vydal na dráhu hudebníka, a dodnes je živé hraní mým hnacím motorem. V příštích letech bych se proto rád věnoval více hudbě a koncertnímu vystupování. Řekněme, že si chci od muzikálové scény tak trochu odpočinout a hledat další výzvy v podobě nových hudebních projektů, jako je třeba ten letošní - jarní Unplugged tour...

Co byste vzkázal těm, kteří váhají, zda na váš akustický koncert vyrazit: 

Tak za prvé budou mít jedinečnou možnost vidět a hlavně slyšet mou maličkost v polohách, které pro mě nejsou zcela typické a za druhé, pokud dokáží vyměnit pro jeden večer blikající obrazovky za živou produkci, dostanou nemalou dávku emocí, které hudba dokáže spolehlivě přenášet na nás všechny.

 

KAMIL STŘIHAVKA – AKUSTICKÉ TURNÉ 2014

 

7. 2. Kutná Hora – Tylovo divadlo

11. 2. Nový Bor - Městské divadlo

12. 2. Stochov u Kladna - Dům kultury

19. 2. Teplice - Krušnohorské divadlo

13. 3. Český Krumlov - Městské divadlo

14. 3. Kraslice - Kulturní dům

22. 3. Trhové Sviny - Městské kulturní středisko

25. 3. Zlín - Kongresové centrum

26. 3.  Ostrava Zábřeh - KD Akord

22. 4. Hradec Králové - Sál Filharmonie

28. 4. Praha - Hybernia

29. 4. Plzeň - Synagoga

21. 5. Kladno – Zahrada zámku

 

 

 

Zpět na články »

Nejnovější komentáře

Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace