Přejít na menu Přejít na obsah

Subulcus – středověká hudba na dosah

13. 8. 2013

Redakce Reporty

Nedávno se na hradě Hukvaldy konala zajímavá akce s názvem „Dobývání Hukvald“. Kromě mnoha rytířů, sličných panen a potulných řemeslníků se svými krámky se zde nacházela i trojice muzikantů, kteří na vlastnoručně vyrobených nástrojích nádherně dotvářeli atmosféru dobovými skladbami.

Toto seskupení nese název Subulcus a působí u nás v České Republice. Narazit na tuto středověkou bandu můžeme na spoustě míst, povětšinou však na hradech a různých dobových akcích. Nástroje, které můžete při jejich vystoupeních spatřit, jsou vlastnoručně vyrobeny a díky přátelské povaze těchto muzikantů si je můžete pěkně z blízka prohlédnout.

Jejich arzenál tedy obsahuje různé bubny a rolničky, dudy, flétny, ale také méně známé až téměř neznámé nástroje jako je chalumeau, chrota, kobza, trumšajt, šalmaj a citola. Popisovat tyto nástroje by vydalo na samostatný článek, proto pokud by Vás zajímaly bližší informace o těchto nástrojích tak je najdete na webových stránkách skupiny Subulcus.

Díky těmto nástrojům dokážou vytvořit opravdu unikátní zvuky jednotlivých skladebsubulcus. Některé skladby jsou dunivé, jiné řinčivé, temné i veselé, povzbuzující nebo radost přinášející. Skladby jsou doplněny mužským i ženským zpěvem, případně jsou předváděny v několika verzích, jelikož Subulcus využívá mnoho hostujících muzikantů a tak může být každé vystoupení trochu jiné a tím pádem i jedinečné, vše záleží na konkrétním vystoupení a hostujících muzikantech.

Pokud se tedy zajímáte o středověk nebo jste prostě jen fanoušek fantasy žánru a netradiční muziky tak se určitě na nějaký hrad dostavte a poslechněte si písně těchto bardů. Také můžete navštívit webové stránky skupiny Subulcus, kde se dozvíte detailnější informace o všem možném i nemožném.

Celá akce na Hukvaldech byla zajímavou podívanou. Prostředí, program i hudba byla originální a vymyšlená do detailů. Už se těším na další akci podobného typu.

 

 

 

Jan „Dreid“ Páč

 

 

 

 

Zpět na články »

Nejnovější komentáře

Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace