Přejít na menu Přejít na obsah

Ve Stockholmu se bude otvírat museum skupiny ABBA

12. 12. 2006

Redakce Novinky

V roce 2008 bude ve švédském Stockholmu otevřeno „ABBA muzeum“, věnované hudbě, oblečení a samotné historii legendární švédské popové skupiny a jejím čtyřem členům.


„V interaktivním muzeu budou smět návštěvníci obdivovat originální šaty a nástroje, které skupina používala, ručně psané texty písní, výstavky různých ocenění a další věci, o kterých uvažujeme a najdeme je“, řekl Ulf Westman, který tento projekt začal realizovat spolu se svojí manželkou Ewou Wigenheim-Westmanovou.


„V muzeu najdete i studio, kde si mohou návštěvníci nahrát své vlastní písně skupiny ABBA, a najdete zde i místnost, kde vám nabídneme i jedinečný interaktivní zážitek, který vám umožní cítit se, jako byste byli na stadionu ve Wembley a viděli skupinu na živo spolu s dalším 50-ti tisíci fanoušky“, uvádí Westman.


Organizátoři stále pátrají po vhodné lokaci pro muzeum, ale zřejmě bude museum otevřeno někde v centru Stockholmu v roce 2008.


Wigenheim-Westmanová říká, že nápad na tuto atrakci byl inspirován muzeem skupiny Beatles v Londýně, ale že trvalo téměř dva roky, než se jim podařilo přesvědčit bývalé členy skupiny ABBA, (pozn.: Benny Andersson, Bjorn Ulvaeus, Agnethu Faltskog and Anni-Frid Reuss), že je to skvělý nápad.
„Je opravdu milé, že někdo má zájem na tom, aby byla určitým způsobem zvěčněna historie naší skupiny,“ uvedli bývalí členové ve společném prohlášení. „Myslíme si, že navštívit toto museum bude určitě skvělý zážitek.“


„Členové skupiny darují na výstavu většinu exponátů, ale jinak nechtějí být s tímto projektem spojováni, přičemž o financování se budou starat sponzoři společnosti,“ uvedl Westman.


Stockholmská starostka Kristina Axen Ohlin říká, že museum, od něhož se očekává, že přitáhne 500 tisíc návštěvníků ročně, učiní ze švédského hlavního města populární turistickou atrakci pro fanoušky skupiny ABBA po celém světě.
„Jako Stockholmanka mohu říci, že tento projekt je to, co jste doposud postrádali,“ řekla Axen Ohlin na tiskové konferenci, kde byl oficiálně představen plán vytvoření muzea. „Jsme přesvědčeni, že tento projekt je důležitý, jak pro samotné obyvatele Stockholmu, tak i pro tržní hospodářství tohoto města.“

 

Zpět na články »

Nejnovější komentáře

Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace