Přejít na menu Přejít na obsah

Apocalyptica: Mrazivá atmosféra ve vyprodaném Karlíně.

12. 2. 2017

Skuli Reporty

Apocalyptica není u nás nikterak nezvyklým hostem, ale i tak se její koncerty těší vždy velké oblibě. Stejně tomu je i letos, kdy finové jedou své »Plays Metallica by Four Cellos« tour, k 20. výročí vydání stejnojmeného alba. V České Republice jsou na plánu dokonce čtyři koncerty a první z nich se odehrál 11. 2. v Praze.

Do relativně nového Fóra Karlín se stahovaly davy metalistů v tričkách Metallicy, Apocalypticy či jiných tvrdých kapel, ale i paní v šatičkách a pánové v oblecích a to všech věkových kategorií. Proč? Samotný koncert byl na sezení a vystoupení čtyř špičkových cellistů může být bráno někde na pomezí vážné a metalové hudby. Sobotní koncert byl také beznadějně vyprodaný, proto se pořadatelé rozhodli přidat ještě další dva v neděli na témže místě a jeden 19. 2. ve Zlíně.

Na spoře nasvícené stage se čtyřmi židlemi a čtyřmi plátny za nimi se krátce po osmé hodině obejvili očekávaní. Zasedli a spustili "Enter Sandman", následován skladbami z původní verze alba tak, jak byly nahrány. Zajímavostí také je, že tuto tour, respektive první část koncertu, odehrála Apocalyptica v původním složení, tedy s Anterem Manninenem. Pěkné také bylo, že jelikož původní skladby od Metallicy mají text, ale Apocalyptica hraje vše jen isntrumentálně, fanoušci často jednotlivé pasáže dozpívávali. Možná i kvůli absenci zpěvu byli cellisté v pauzách mezi písněmi celkem výřeční.  

Po necelé hodině byla vyhlášena dvacetiminutová pauza na "kávu a drobné pečivo", jak vtipně prohlásil Eicca. Mezitím se "filharmonijní" stage proměnila ve více "rockovou". Především proto, že přibyla velmi zajímavá a krásná bicí souprava, za kterou po přestávce usednul Mikko Siren a kapela tedy byla ve složení jako ji aktuálně známe. Chlapci také svlékli košile a nahodili mnohem metalovější oblečení a se slovy "welcome to our rock show" odpálili hodinu pravého symfonického heavy metalu. Také už neseděli na židlích, ale energicky se svými celly pobíhali po stage. Ano, zde už byly místa na sezení téměř na obtíž i divákům, protože  podmanivá hudba vyloženě nutila k pohybu. Jakémukoli. I k tomu byli diváci nabádáni, ale celý sál se zvedl ze židlí až při poslední "Seek & Destroy". Poté následovaly dva přídavky, oba velmi emotivní. První "Nothing Else Matters", při  které, obligátně "nezůstalo jedno oko suché" a následována asi druhou nejznámější skladbou Metallicy a sice "One".

Celý koncert měl až mrazivou atmosféru, kterou rozhodně nezpůsobila klimatizace. Ve Fóru Karlín je výborná akustika a pro kapelu takového formátu to byl, myslím, perfektně zvolený prostor. Opravdu zněli výborně. Další věcí, která přispěla k neopakovatelné a dokonalé atmosféře večera, byla světla. Nasvětlení a efekty byly propracované a skvěle korespondující s hudbou. Zkrátka šlo prostě vidět, že za těch 24 let existence se z kluků, co při nahrávání »Plays Metallica by Four Cellos« uvedli 3 písničky z "Black Album" jen proto, že na víc desek neměli peníze a nemohli je tedy naposlouchat, opravdu jedna z nejlepších metalových kapel současnosti a rozhodně je chybou si její koncerty nechat ujít.

Zpět na články »

Nejnovější komentáře

Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace