Přejít na menu Přejít na obsah

BESEDA hostí scenáristu Štěpána Hulíka i politologa Miloše Gregora a upřesňuje další programové bloky

4. 7. 2019

Redakce Novinky

Přes čtyřicet položek kvalitní nezávislé hudby v čele s americkými Algiers, britskými International Teachers of Pop a horňáckou cimbálkou majstra Martina Hrbáče, ale také atraktivní jména v ostatních programových blocích nabízí 27. ročník Besedy u Bigbítu. V rámci tzv. Apollónovy návštěvy pořadatelé chystají stand-up, slam poetry, fyzické básnictví, přednášky o fake news, mindfulness i filmu. Uzavřená je rovněž tradiční soutěž písničkářů. Festival se koná 2. a 3. srpna v Tasově u Veselí nad Moravou.

Jako první nehudební umělec na BESEDĚ už v pátek večer vystoupí sběratel sošek od českých akademiků Štěpán Hulík, kterého k filmu kdysi kdysi přivedl obdiv k Arnoldu Schwarzeneggerovi. Českého lva získal za scénář k Hořícímu keři (2013), Cenu české filmové kritiky za scénář k Pustině (2016) a Magnesiu Literu za knihu Kinematografie zapomnění (2012). Na festivalu tento rodák z Uherského Hradiště pohovoří o své práci scenáristy a prostředí českého filmu.

O rozjezd soboty se ve festivalovém šapitó postarají tři herci z brněnského divadla Druhý Pád. Josef Juřík, Ivo Krejčiřík Jakub Kadlec jsou ostřílení borci, stand-up v jejich podání bude nekorektní, zřejmě trochu lechtivý a hlavně z Brna!,“ říká dramaturgyně Apollónovy návštěvy Olga Petrová. Na stejném pódiu s fyzickým básnictvím vystoupí i Petr Váša a odehraje se bitva ve slam poetry. „O diváckou přízeň se utkají zkušení chrliči veršů Anatol Svahilec (několikanásobný mistr slamu z Plzně), Jan Bingo Binder (rodák ze Strážnice), Ondřej Hrabal (aktuální mistr slamu ČR a rodák z Uherského Hradiště) a slamující žena, která bude velkým překvapením,“ dodává Petrová.

Fake news je dnes možná víc než opravdových news. Politolog Miloš Gregor na konkrétních případech ukáže, čemu všemu lidé v minulosti uvěřili a proč je to tak jednoduché. Tento odborník na mediální šmejdy má plnou kapsu ukázek bizarních případů, které se bohužel staly, a pomůže zbystřit pohled na záplavu každodenních zpráv. Na důležitost všímavostise v přednášce o metodě mindfulness zaměří její lektor Michal Dvořák. Dále o svém projektu plném dřeva, designu a rukodělné práce na festivalu povypráví Ctirad Sára, jehož dřevěné motýlky slaví úspěch na celém světě.

Jedenáctý ročník soutěže písničkářů v sobotu ráno na béčkové scéně zahájí předprogram Písničkářské probuzení s Lav-Lav. V soutěži se následně utkají šumperský kytarista Vojta Kroupa, Dr. Hyenik ze Vsetína, harmonikář Jerky z Kyjova, Yasmina Melliti z Uherského Hradiště a Will Eifell z Ústí nad Labem. „Nejúspěšnější písničkář zahraje následně ve večerním čase za odměnu na velkém áčku, druhý si svůj set zopakuje v šapitó,“ upřesňuje dramaturg soutěže písničkářů Petr „Pecan“ Podrazil.

Hlavním lákadlem 27. BESEDY jsou američtí post-punkoví Algiers. Špičku nezávislé scény a další tahák festivalu představuje také belgické post-hardcorové trio Brutus a vycházející britská synthpopová hvězda International Teachers of Pop, která v Tasově vystoupí v české premiéře. U australských The Kill Devil Hills se návštěvníci mohou těšit na živelnou směsku country, blues a garážového rocku. Mezi další zahraniční položky na festivalu patří polští Lonker See, Ficture z Maďarska nebo ukrajinští Ptakh_Jung.

Zavedenější jména aktuální české scény na festivalu zastupují Floex & Tom Hodge, Čáry života, WWW, Manon Meurt,  Khoiba, Subject Lost, Himalayan Dalai Lama, Fotbal, Drom, Margo, 123min., Makak Akustikus, Boris Carloff, Five Seconds to Leave, Bert & Friends, Lebanon, Panenské Plameny, Stinka nebo Muzikant Králíček. Dvě kapely se na akci dostali díky spolupráci s pořadem Startér Radia Wave – Hello Marcel a P/\ST, lokální scénu na BESEDĚ zastanou Them Switcheroos a chybět nebude ani Dj Myslivec. Slovensko budou reprezentovat Katarzia & Pjoni, Leto s Monikou, Burgr & Pjoni, Darkness Positive, Voidi, Isama Zing, Möbius, The Youniverse či Luvver. Speciální položkou programu bude koncert horňácké cimbálové muziky legendárního primáše a houslisty Martina Hrbáče.

V celkovém programu 27. BESEDY se 2. a 3. srpna 2019 v Tasově u Veselí nad Moravou se na třech pódiích představí více než čtyřicet kapel z deseti zemí. Akce probíhá pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka. Neslevit z dlouhodobě progresivní dramaturgické linie festivalu, zaměřujícího se na aktuálně nejzajímavější projekty z domácího hudebního a umělecké spektra, je možné také díky finanční podpoře Ministerstva kultury, Státního fondu kultury ČR a Jihomoravského kraje.

 V Tasově  3. 7. 2019

  

Zpět na články »

Nejnovější komentáře

Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace