Přejít na menu Přejít na obsah

Exkluzivní interview s Kathy Kelly: Česká republika, to je milostný vztah


V sobotu 8. června se v Letním kině v Tišnově uskuteční devátý ročník festivalu Hudbou pro UNICEF. Hlavní hvězdou bude Kathy Kelly, frontmanka legendární hudební skupiny Kelly Family. Ta s sebou přiveze rozmanitý hudební program, během kterého ji jak vokálně, tak instrumentálně doprovodí zpěvák Martin Šafařík. Slavná zpěvačka poskytla pro magazíny Kultino, Hudební scéna a This is music exkluzivní rozhovor, ve kterém popsala svůj vztah k českým fanouškům, nebo prozradila, na co se mohou v Tišnově těšit.

Kathy, co se Ti vybaví, když se řekne Česká republika? Znáš některé české umělce?
Samozřejmě znám Karla Gotta, na toho se nezapomíná. A ještě si pamatuji na tu blonďatou holku z hitparády. Jak se jmenovala? Tereza Pergnerová, ano, ta byla skvělá. A nemohu nezmínit Norberta Petického, s nímž jsme natočili duet Miracles, který jsme vydali i společně se sourozenci na našem comebackovém albu. A samozřejmě Martina Šafaříka, se kterým budu vystupovat v červnu v Tišnově. Pořád mám Českou republiku zafixovanou jako Československo, takže ráda zmíním ještě slovenskou operní pěvkyni Editu Gruberovou a dirigenta Petera Valentoviče.

Kolikrát už jsi zde koncertovala a která vystoupení považuješ za nejzdařilejší?
V Česku jsem vystupovala asi dvacetkrát. Byly to jak koncerty s celou Kelly Family, tak moje sólové. Pamatuji si třeba na Ostravu, kde jsme společně právě s Norbertem poprvé představili píseň Miracles. A Ostrava byla fantastická i s mou rodinou v roce 1997, kdy jsme natáčeli celý koncert a vydali k němu tehdy VHS Growin' Up. A ještě si pamatuji na olomoucký open air koncert a těším se, že další odehraji právě v Tišnově. A také si pamatuji na jeden velký koncert v jedné městské hale, kde jsem v 90. letech zpívala se sourozenci. Fanoušci zpívali tak nahlas, že to bylo až neuvěřitelné. A nezapomenutelné bylo comebackové turné v roce 2017, kde jsme se vrátili do velkých hal po dlouhých 22 letech. A za to moc děkuji všem fanouškům, co jste pro nás za ty roky udělali. 

To, co se v devadesátých letech dělo v Česku kolem kapely The Kelly Family, by se dalo nazvat téměř mánií. Byli jsme v tomto výjimeční, nebo to platilo i pro další země?
Ano, mánie byla všude. Ale nedá se říct, že by to byla nějaká šílená mánie. Beru to tak, že to bylo spojení s fanoušky, které přetrvávalo mnoho let. Ale na paměti mám stále dvě speciální země. A těmi jsou Portugalsko a Česká republika. Česká republika naprosto lámala rekordy, kolik týdnů jsme vydrželi na první příčce v hitparádě a v rádiích. Takže Portugalsko a Česká republika vyčnívaly nad všemi zeměmi. Byla to nejen mánie, ale přímo milostný vztah. A koncerty v těchto zemích byly speciální, přímo vynikající. Německo bylo trochu odlišné, tam jsme to více očekávali.

Kde na světě se cítíš vůbec nejlépe?
Zrovna jsem se vrátila z Irska. V Německu, kde žiji, se cítím dobře, ale když jsem v Irsku, cítím se právě tam jako doma. 

Je patrné, že dost možná nejširší fanouškovskou základnu máš v Německu, koneckonců i jedno ze svých alb jsi nazpívala v němčině. Dá se říct, že je Ti blízký tamní naturel?
Ne až tak nezbytně. Moje nátura je irská, mám celkově blíž k Irsku. Ale Německo má výhodnou polohu, je to centrum Evropy a možnosti tam jsou nepřeberné. Je tu spousta kultury, mám možnosti spolupráce s mnoha orchestry a líbí se mi i příroda všude kolem. Ale doma se prostě cítím v Irsku. 

Ovládáš víc jazyků nebo hudebních nástrojů?
Samozřejmě mluvím anglicky, německy, perfektně španělsky a francouzsky, obstojně také italsky. Bohužel neumím česky nebo rusky. To mě mrzí, že slovanské jazyky zatím neovládám (smích). A z hudebních nástrojů ovládám hru na kytaru, housle, akordeon, piano a perkuse. Těší mě, že opět hraji víc na housle. Miluji tento nástroj. 

Tvůj repertoár je úctyhodně široký. Můžeš našim čtenářům prozradit, na kterou jeho část se zaměříš v Tišnově?
Určitě zazpívám velké hity Kelly Family jako Fell In Love With An Alien, An Angel nebo Who'll Come With Me. Také zazní španělská flamenco hudba, nějaké gospely a snad i operní árie, jestli je publikum bude chtít slyšet. Chci svůj program ladit spíše do popu a představit více španělských písní, aby publikum mohlo pořádně tancovat. A fanoušci se také mohou těšit na rychlejší irské skladby jako Morrigan nebo Wearing Of The Green. 

Tento koncert se uskuteční v areálu letního kina. Je pro Tebe rozdíl, jestli zpíváš v uzavřeném prostoru nebo pod širým nebem?
Nepreferuji určitou lokaci. Open air koncerty jsou skvělé během letního počasí, ale člověk se tam musí víc snažit a být víc zpěvákem. Když zpívám na stadionu nebo na open air koncertu před velkým davem lidí, musím se trochu transformovat do zvířete. Je to jiná záležitost než zpívat v kostele. Ale je pravda, že během open air koncertů se víc bavím, je to víc cool a miluji to. Je to něco jiného a já také zpívám jinak. 

Jak pečuješ o svůj hlas? A mění se to postupem let?
To je dobrá otázka. Ano, můj hlas se mění postupem let. Ne příliš, u některých lidí se změní o hodně víc. Hodně trénuji, mám skvělé učitele. A jsem velice šťastná, že jsem s tím začala už před 22 lety, protože se během let učíte zdokonalovat svoji techniku. Sama si myslím, že momentálně zpívám lépe než kdykoliv předtím. Hlas je zrcadlem vašeho životního stylu. Když si zachováte zdravý styl života, promítne se to na hlase. Proto je pro mě zpěv snadnější než kdykoliv předtím.  
 
Festival Hudbou pro UNICEF má zřetelně charitativní poslání. Hrálo to roli v tom, že ses rozhodla přijet na jižní Moravu?
Je to vlastně úplně poprvé, co mě UNICEF pozval na nějakou akci a je to pro mě velkou ctí. A o to větší ctí, že to je zrovna v České republice.

Má i hudba upozorňovat na to, že v některých částech světa mají děti start do života výrazně složitější než třeba v západní Evropě?
Ano, rozhodně. Hudba je tou nejlevnější variantou, jak pomáhat. Třeba Eric Clapton začal financovat stavbu škol díky své hudbě. 

Zažíváš i dny, kdy se ani trochu nevěnuješ hudbě? Čím se v takovém případě bavíš?
(Smích) Ano, jsou dny, kdy odpočívám od hudby. Co vlastně dělám? Chodím na procházky, plavu a vlastně nedělám nic. Jen spím. Je to skvělé mít volné dny, kdy neděláte prostě nic. A před nedávnem jsem začala se zahradničením. Miluji to.

Kromě Kathy Kelly na festivalu vystoupí objev české hudební scény Sofian Medjmedj, rapper a básník Lipo, undergroundová ikona The Plastic People of the Universe nebo prostořeká Mucha. Buďte při tom s námi. Své vstupenky pořídíte v síti Ticketstream. Jejich cena ve třetí vlně předprodeje je 790,- Kč. Na místě pak budou v prodeji za 990,- Kč. 

Chcete mít legendární Kathy Kelly na své akci? Neváhejte a rezervujte si svůj termín na e-mailu mpproduction.booking@gmail.com.

Text: Milan Papežík
Foto: Archiv Kathy Kelly

Zpět na články »

Nejnovější komentáře

Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace