Přejít na menu Přejít na obsah

Multižánrový Vysočina Fest se po třech letech vrátil do jihlavského amfiteátru


Velkolepý festival Vysočina Fest od 7. do 9. července po tříleté odmlce opět rozezněl prostory amfiteátru v Jihlavě společně s těmi největšími českými a slovenskými interprety současnosti. A že jich bylo! Na třech pódiích se toho dá za tři dny stihnout opravdu hodně.

Jen pár hodin před začátkem festivalu oznámili pořadatelé nemilou zprávu, že bohužel nevystoupí hlavní zahraniční hvězda, kapela East 17. I přes malé zklamání příznivců zlatých devadesátek se však všichni mohli těšit na takřka to nejlepší, co československá hudební scéna nabízí. Jedním z prvních vystupujících byl rapper Maniak, avšak v areálu byla i z důvodu deště jen hrstka lidí. Jeho fanoušci pod pódiem by se tak dali spočítat na prstech jedné ruky. Sám si posteskl, že tak málo lidí na vystoupení ještě neměl. Areál se všek začal plnit až kolem 18. hodiny. Není se čemu divit, byl všední den, a tak největší příliv fandů bývá po skončení pracovní doby.

Program proběhl na třech scénách. Ta hlavní byla právě v srdci vysokého jihlavského amfiteátru, odkud každý skvěle vidí, co se na pódiu odehrává, a proto během vystoupení nevznikají žádné velké tlačenice. A právě tato lokace také dodává tu kouzelnou atmosféru už dlouhých osm ročníků. Mezi hlavní hvězdy patřila například skupina Chinaski, Mirai, zpěvák David Koller či zpěvačka Anna K., která nás vždy nadchne její krásnou barvou hlasu. Velkou peckou pro diváky byla kapela Wanastowi Vjecy, která letos odehraje pouhé tři koncerty, takže se jednalo o skutečnou raritu letošního léta. A raritou je vlastně každá show Wanastovek, protože démonické duo Kodym & Vartecký, to je zkrátka to pravé ořechové! Ale není všechno zlato, co se třpytí velkým jménem. Kupříkladu slovenská kapela Iné Kafe skutečně jiné kafe byla, ale bohužel v tom pejorativním slova smyslu. Vystoupení bylo unylé a tříčlenné sestavě bylo pódium až zbytečně velké. Naštěstí se jejich koncert odehrával ve čtvrtek jako poslední, takže ti, kteří si jej nechali odpustit kvůli pátečním pracovním povinnostem, udělali jen dobře. Kafáči mají opravdu skvělé songy, ale naživo to trochu skřípe, což slýcháme čím dál častěji i ze strany návštěvníků festivalů nebo samotných umělců.

Že se ve trojce dá udělat absolutně fantastická show, nám druhý den potvrdila legendární slovenská Tublatanka, která vystoupila na menší Hitradio Vysočina stagi. Jejich vystoupení mělo neskutečnou energii a zazněly ty nejznámější pecky jejich čtyřicetileté éry. Na té samé scéně se například vyřádila i hudební skupina Jelen se skvělou Kateřinou Mariích Tuchou. A jak všichni dobře víme, tak Jelenů je vždycky plné pódium. Ti se stejně jako Pokáč nebo Ben Cristovao po svém vyčerpávajícím vystoupení šli bez mrknutí oka věnovat svým fanouškům a rozdávali úsměvy, podpisy a selfíčka na všechny strany. Ben byl však absolutním rekordmanem, který se dokázval s fanoušky bavit přes 2 hodiny. Dalšími vystupujícími byly třeba kapely Arakain, Horkýže Slíže, Desmod nebo Vypsaná Fixa.

Nejmenší stage neznamená, že na ní vystupují ti nejmenší umělci. To sice na Vysočina festu platilo, protože před léty se na ní konal souboj lokálních kapel, ale letos tomu bylo jinak.Vystoupila zde například Poetika, Annabelle, PSH nebo Kali, takže i rapoví nadšenci si zde mohli přijít na své. A proč zrovna na té nejmenší scéně? No protože na rap a na party je to jako dělané a fanouškům to dodá větší možnost interakce s jejich oblíbenými rapery. Velkým překvapením na Fraenkische stagi byl třeba zpěvák 7Krát3, který má opravdu styl a osobnost a zajisté ho čeká obrovská budoucnost. Už nyní je vychvalován hudebními kritiky do nebes a musíme uznat, že určitě právem.

Velký obdiv patří skupině Rybičky 48, protože to byla ta největší hitparáda, která byla na festivalu k vidění. Amfiteátr doslova praskal ve švech a frontman kapely Kuba Ryba se dokonce na svém instagramovém účtu napsal: "Včera jako dobrej náser, Jihlavo! To byl normálně nácvik na O2 Arénu, kolik vás přišlo! Díky! Neskutečně jsem si to užil! Užili jste si to alespoň z poloviny jako já?"
Ano, Kubo! Jednoznačně! Byla to parádní jízda, která festival vygradovala až do nebes. Popularita kluků z Rybiček neustále stoupá a získávají si stále více a více skalních fanoušků i zralejšího věku.

Kapel bylo tolik, že hodnotit každou zvlášť by vydalo na knihu. Za zmínku stojí i bohatý výběr občerstvení a alkoholických nápojů. Při pohledu na krásné a mladé hostesky v uniformách se přeci jen ten panák či drink dá těžko odmítnout. Pro ty, kteří ale nejsou vyznavači tvrdého alkoholu a probdělých nocí, bylo na festivalu k dostání samozřejmě pivko, které jste si nejen mohli zakoupit, ale také i zadarmo načepovat ve škole čepu. Mnohé však zarazily vysoké ceny piva a občerstvení. Ale bohužel si musíme zvyknout, že růst cen se dotkl naprosto všech odvětví a festivaloví prodejci je nezvedli jen z důvodu rychlého zbohatnutí, jak si někteří myslí, ale z důvodu nákladnějších nákůpů všech surovin. Co se jídla týče, tak zde si svoje choutky uspokojil úplně každý. Od býložravců po vegetariány. K mání bylo naprosto vše, co může současné kulinářské umění a labužnictví nabídnout. Prázdné žaludky a dychtící chuťové buňky mohl oslovit nejeden burger, hotdog, halušky, pizza nebo dokonce i široký výběr z orientální kuchyně. Zkrátka si nešlo nevybrat. A my jsme si to opět užili u našeho oblíbeného kamionu od Jacka Danielse, kde pracují velice milí lidé a není nouze o skvělou party.

Jedinou letošní chybičkou na kráse, kterou však nikdo nemohl ovlivnit, bylo počasí. První festivalové návštěvníky přivítal déšť a ten postihl i ty, kteří z festivalu odcházeli jako poslední. Zimu navíc podněcovala bohatá flóra, ve které se déšť u řeky držel, takže kdo s sebou neměl mikinu, tak nejspíše teď leží doma s horečkou v posteli.
A kdo byl z celého festivalu nejlepší? To nechť posoudí každý podle sebe. Za nás to byly rozhodně Wanastovky, Tublatanka a Rybičky.

Text: Nico Moro, Milan Papežík
Foto: Milan Papežík

Zpět na články »

Nejnovější komentáře

Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace