Přejít na menu Přejít na obsah

Třetí den Colours Of Ostrava se zkrácenou show LP a Vikingy


V pátek 15. července se bylo opět na co těšit. Festival Colours Of Ostrava se přenesl do své druhé poloviny a diváky čekalo vystoupení oblíbené zpěvačky LP, norských Kings Of Convenience nebo mystická show Vikingů Wardruna.

Jako první vystoupil na hlavní stage reggae zpěvák Mesajah pocházející z Polska. Ten předvedl naprosto báječné reggae, které bylo sice v polštině, ale ve velice kvalitním provedení. Klasické polské skladby zní trochu bizarně, avšak v podobě reggae tento jazyk získal na vážnosti a vše znělo moc zajímavě. Další skvělá volba a rozhodně potěšení i pro fanoušky ze sousední země, neboť jak jsme si všimli a slyšeli, na festival se vypravilo také hodně Poláků. 

Velkým překvapením na Liberty stage byla kapela Sons Of the East. Tito tři Australané přímo nadchli dav. Z pódia se linuly příjemné melodie, které byly směsici indie folku a country. Přidanou hodnotu celému vystoupení dodal charismatický, sympatický zpěvák, který kolem sebe šířil neskutečně pozitivní energii. Koho kapela bavila tak jako nás, má šanci ji vidět znovu. Už 23. 9. vystoupí v Praze v Rock Café.

Dalším bodem programu na velkém pódiu České spořitelny bylo norské duo Kings Of Convenience. Jejich inspirací jsou 60. léta a přirovnat by se dali k Simonovi a Garfunkelovi, kteří mají alespoň trochu šťávu. Kings Of Convenience byli však na hlavní stage velká nuda a rozhodně by nadchli spíše jen specifickou část publika na některé z menších scén, například v Gongu, kde by se rozhodně lépe vyjímali. Hudba je to příjemná a skvěle jim to spolu ladí. Ale na festival takto velkých rozměrů je to bohužel málo.


Než měla začít dlouho očekávaná show zpěvačky LP, oznámili pořadatelé, že se ještě krátce před ní znovu na hlavním pódiu objeví ledový muž Wim Hof. Bylo to velkým potěšením pro ty, kteří nestihli jeho přednášku v rámci fóra Meltingpot. Poté, co Wim Hof přebral speciální cenu, začalo jeho působení na pódiu poněkud nabírat na bizarnosti. Svou dlouhou přednáškou o dýchání a vnitřní síle poměrně narušil atmosféru. Pak ještě přidal song s kytarou, což se úplně zpěvem nedalo nazvat. To už spousta nedočkavců skandovala jméno americké písničkářky LP. Korunu tomu ještě nasadil tanečník Yemi A. D., který se zeptal publika, zda to má všechno přeložit. I on si vlastně z celé této estrády udělal legraci. Nakonec se vše vysvětlilo. Pořadatelé do poslední chvíle nevěděli, zda bude moct LP kvůli své hlasové indispozici vystoupit. Možná jí vnitřní sílu dodal právě Wim Hof, možná raději diváky zachránila na úkor sebe sama a raději vystoupila. Pravděpodobnější je ta druhá varianta.

S přibližně pětadvacetiminutovým zpožděním se tedy konečně dav dočkal americké hvězdy LP. I když na jejím hlase nebylo vůbec poznat, že by měla být nachlazená, nedostalo se publiku tolik energie, jako tomu bylo v roce 2017. Dalo se tak trochu počítat s tím, že věrní příznivci Colours budou s minulou show srovnávat. Na nás celé vystoupení působilo, jako by zpěvačku od diváků dělilo pomyslné plexisklo, přes které zkrátka nepronikl ten X faktor, který z LP přímo srší. I když hrála podle našich postřehů přesně 54 minut, nevynechala praktický žádný ze svých velkých hitů. Snad bude zpět ve formě 6. září, kdy ji diváci mají možnost vidět opět naživo ve Foru Karlín v Praze. Každopádně je na ní obdivuhodné, že ke své show nepotřebuje žádné zbytečné propriety a vystačí si pouze se svým jedinečným hlasem a ptačími hvizdy, které dávají celému jejímu pěveckému projevu "koule".

Ihned po skončení koncertu LP byla spuštěna dronová show. Na 200 dronů, které startovaly ze střechy nedalekého obchodního centra, vytvářelo na nebi líbivé ornamenty a nakonec jen hrstka kritiků podívanou zhodnotila jako lacinou reklamu České spořitelny. Většinu přihlížejících však tato paráda nadchla a odnášeli si domů nový nevšední zážitek. 

Třešničkou na dortu bylo zcela netradiční hudební vystoupení, které na hlavní stage jen tak nevidíme. Šlo o norský hudební projekt Wardruna, který se přítomným divákům postaral nejen o husí kůži, ale svými mystickými melodiemi jim vytvořil pokoj v duši a možná i vnitřní sílu, které se jim nedostalo od jejího promotéra Wima Hofa. Byl to silný zážitek a perfektně zvolená tečka na odchodnou po náročném festivalovém dni.

Text: Milan Papežík, Petr Bernatík
Foto: Milan Papežík

Zpět na články »

Nejnovější komentáře

Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace