Přejít na menu Přejít na obsah

Hutka zahraje ve svém rodišti Olomouci při příležitosti svých sedmdesátin

1. 5. 2017

Pearl Novinky

13. května od 19:00 zahraje v olomouckém ArtUm Centru Jaroslav Hutka. Ve svém rodném městě vystoupí v rámci oslavy svých 70. narozenin (*21. 4. 1947).

Jaroslav Hutka má za sebou dlouhou uměleckou dráhu výrazně ovlivněnou režimem, který v naší zemi v té době panoval. Známý je především jako písničkář a textař, kritik komunistického režimu u nás a osoba nepohodlná, kterou režim nakonec přiměl k emigraci.

Na konci 60. let vystupoval v duu s Vladimírem Veitem, posléze s vlastním hudebním programem, jehož důležitou součástí byly popularizované verze moravských lidových písní. Získal si ve folkové oblasti určité renomé, spoluzakládal folkové sdružení Šafrán, vystupoval na III. festivalu druhé kultury na Hrádečku Václava Havla u Trutnova. Nejznámější jeho skladbou se stala Náměšť, která odkazuje k festivalu v Náměšti nad Oslavou, jenž se nakonec nekonal, protože byl na poslední chvíli komunisty zrušen. Píseň má však obsah, který volá po právech, pravdě, pravdomluvnosti, svobodě. Hutka se také stal signatářem Charty 77.

Pro své politické názory byl soustavně šikanován tehdejší StB (akce Asanace k donucení nepohodlných osob vystěhovat se z Československa). Nakonec v roc 1978 opustil svou zemi a odešel do emigrace v Nizozemsku. Po pádu komunismu se vrátil, jak nejrychleji to bylo možné – devět dní po pádu režimu – a ještě téhož dne vystoupil na manifestaci nově vznikající politické strany – Občanského fóra – na Letenské pláni. Časem však ale viděl, že i nově nastolený režim a doba mají mnohé nešvary, které neváhal taktéž kritizovat.

Svou tvorbu si Hutka dnes vydává sám. Na svém počítači vypaluje CD, kreslí a tiskne obaly, takto vzniklá CD prodává nebo rozdává na svých koncertech. Svou edici pojmenoval Samopal a dal si za úkol vydat takto veškerou svou tvorbu na CD.

21. dubna 2017 oslavil své 70. narozeniny. Zároveň vychází také jeho nové 2CD s názvem Sladké žluté.

Vstupenky seženete na goout.cz, na webu artumcentrum.cz či v Infocentru Olomouc v podloubí radnice na Horním náměstí či přímo u pořadatele -  M.P. Production, Milan Papežík, ticketbooking@seznam.cz

 

Zpět na články »

Nejnovější komentáře

Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace