Přejít na menu Přejít na obsah

Kelly Family slavili v Praze 25 let slavné desky: Noví tahouni, nové písně i slib návratu

21. 2. 2020

Pearl Novinky

Nedávno uplynulo pětadvacet let od vydání průlomového alba The Kelly Family - Over the Hump. To si žádá oslavu, a tak se členové známé rodiny domluvili na koncertním turné, jehož program obsáhne toto album v celé jeho šíři. S tímto programem pak začali na podzim túrovat po domovském Německu i dalších evropských zemích. 15. února absolvovali jednu z posledních zastávek - v Praze.

Hity z Over the Hump i novinky
Čtrnáct písní z desky Over The Hump by však bylo málo na koncertní večer plnohodnotné délky. Kellyovi navíc ani po mnoha letech neusnuli na vavřínech a pro své fanoušky připravili sedm nových skladeb, které loni vyšly jako součást výběrového alba 25 Years Later. Proto v druhé polovině koncertu dostaly nemalý prostor právě skoro všechny tyto písně, a samozřejmě také další hity, které úspěšná rodina proslavila. Během programu Kellyovým instrumentálně pomáhali doprovodní hudebníci, se kterými kapela spolupracuje již léta. Sami slavní sourozenci se představili jako hráči na nástroje, ale především jako zpěváci.

Sedět? Ne! Dnes tady bude párty!
Koncert otevíralo rockové číslo Why Why Why, ve kterém se naplno projevil kytarista a zpěvák Joey Kelly. Právě on, který opakovaně sebeironicky odmítal možnost sólové kariéry, v programu tohoto turné září. Hned po dvou písních však vystartoval Angelo Kelly ze svého místa za bicími a do mikrofonu zdůraznil security službě, že nemá napomínat fanoušky, aby seděli, protože dnes tu bude párty. Toto gesto pohotového kapelníka ocenila řada fanoušků, neboť na koncertech Kelly Family je zvykem vyskočit ze svých míst a tancovat, bavit se naplno. Tentokrát tedy nebudou mít čeští fanoušci v zahraničí pověst znuděných návštěvníků jako před dvěma lety, kdy byli stojící diváci znovu usazováni na svá místa.

Jimmyho pocta těm, kteří nás opustili
Halu pak rozzářila světýlka mobilů při jednom z největších hitů First Time v podání Patricie Kelly. Brzy vyzval také Jimmy Kelly přítomné, aby znovu rozsvítili své telefony při písni Cover the Road - prý aby Patricii trumfli :) Během písně se na projekcích v pozadí promítaly fotografie příbuzných a přátel fanoušků, kteří již nejsou mezi námi a jimž byla tato píseň věnována. Zamrzí jen, že své fotografie zaslalo i pár žijících fans, jen aby se při koncertech objevili na velkém plátně.

She's Crazy zazněla instrumentálně
Následující skladba She's Crazy byla poctou Barby Kelly, která ji původně napsala a interpretovala, ale v důsledku psychické nemoci se před lety stáhla z veřejného vystupování. Píseň je s Barby tak silně spjata, že se sourozenci rozhodli nezasahovat do ní svými hlasy. Byla tedy provedena v instrumentální podobě, pouze s houslemi Thomase Callistera a v upraveném aranžmá, po celou dobu běžela na pozadí černobílá hraná projekce připomínající, že Barby se vždy věnovala baletu. Oč krásnější byla projekce, o to silnější byl hutný, průrazný zvuk Callisterových houslí - snad až příliš na tuto píseň, křehkou stejně jako její autorka.

Roses of Red překvapivě v podání Johna
Poté však zas na chvíli zavládla párty nálada. Rozmanitost písní i hlasů, ale i humor na pódiu jsou silnými stránkami Kelly Family. A pak už byl čas na Johnovo velké sólo - Roses of Red v jeho interpretaci. Z původně milostné písně mladé dívky, jak ji v devadesátých letech představila jeho sestra Maite, udělal vyznání trochu nesmělého muže. Romantické číslo plné okvětních plátků růží, které prší na diváky pod pódiem, je v podání Johna překvapením - a jako takové funguje. John je v něm totiž výborně uvěřitelný, neboť i v soukromí je spíše nesmělejší. Pro mnoho fanoušků velmi silný moment koncertu.

Kathy mohou všichni závidět její energii
Pro nás však přišel ten nejsilnější až v dalších chvílích. Break Free je také píseň silně spojená s Barby Kelly, zde však sourozenci nemají problém interpretovat ji sami. Českým fans se sice nesplnila možnost slyšet zajímavé podání Angelovo, to však vůbec nevadilo. Způsob, jakým se jí zhostila Kathy Kelly, totiž převálcoval vše. Je úplně jedno, že bývalé hudební šéfce kapely táhne pomalu, ale jistě na šedesát - téměř až rockovou skladbu podala s takovým drivem a jistotou, že jí o dvacet let mladší fanynky pod pódiem musely její energii závidět.

Anděl a vlk
Nesměl chybět ani nejdůležitější hit Kelly Family An Angel, který tenkrát v roce 1994 celý úspěch desky Over The Hump odstartoval. Při něm se sourozenci vystřídali za mikrofonem a hala se změnila v jeden obrovský sbor. The Wolf bylo další z rockových čísel Joeye - na tomto turné jsou spolu s Johnem největšími tahouny koncertu právě oni dva.

Santa Maria 2019? Naživo budiž
Řádícího Joeye vystřídala skladba Santa Maria v úpravě 2019. Těžko říct, jaký smysl dává přetvořit pomalou, procítěnou píseň vážnějšího obsahu do podoby vícehlasého juchání podloženého trochou "U2-feelingu".  Naživo se to ale dá i v této verzi, zvláště když ji Kellyovi pojali jako finále první části a podpořili pyrotechnikou. 

Over The Hump: "Společně jsme překročili horu"
Druhou polovinu koncertu otevřela nová "hymna" Over The Hump. Angelo speciálně pro toto turné napsal píseň prošpikovanou narážkami na jednotlivé písně z legendárního alba, kapelu a její hodnoty, zážitky, comeback samotný i fanoušky. I tentokrát vystřelily konfety, a pak znovu, když Jimmy Kelly zanotoval proslulý hit NaNaNa, také v úpravě 2017. Ještě předtím však Joey Kelly oprášil jeden z největších skvostů kapely, méně známou píseň Never Gonna Break Me Down. Nemá v ní už potřebu předvádět sílu a výdrž hlasu v dlouhých tónech jako kdysi. Jeho podání je úspornější, více vypravěčské, avšak ne méně působivé - spíše odpovídající zklidnění, které přichází až s věkem.

John Kelly opět táhne kapelu
Patricia Kelly pak "rozhicovala" halu při další klipové novince Fire. Přesně v písních jako tato spočívají její autorské i pěvecké klady - píseň je zdánlivě křehká, stejně jako zpěvačka sama, když se však Patricia do toho opře, všichni vidí, jakou má sílu v hlase i sílu vnitřní. Další z vrcholů koncertu následoval hned poté - tajemně znějící El Camino (Cesta). John v ní podává opravdu strhující pěvecký, herecký i pohybový výkon, a zde to není pouhá fráze - bezmála třiapadesátiletý zpěvák zde definitivně vystupuje z pozadí a po mnoha letech táhne kapelu, jejíž hlavní tváří byl již kdysi v 80. letech. Sbor fanoušků pod pódiem, který zpíval refrén ve španělštině, až naháněl husí kůži.

Angelo poškádlil fanynky při sóle na bicí
Dramaticky a komplexně pojal tentokrát své sólo na bicí Angelo Kelly - výstavba sóla samotného, nasvícení v podobě tří obřích čtverců i nezbytný moment pro fanynky, kdy si ze svých dlouhých vlasů provokativně pomalu stáhne gumičku. Ke konci regulérního programu koncertu následoval set písní z doby před vydáním alba Over The Hump - Star of the Country Down (tentokrát ve zdravě sebejisté interpretaci Paula), Good Neighbour, Let My People Go a Take My Hand. Poslední dvě jmenované připomněly slavný koncert ve Westfalenhalle v roce 1994, kdy při té první skákal dvanáctiletý Angelo do publika a při té druhé přivedly děti Kellyovy svého otce Dana po dlouhé nemoci opět na pódium. I tento dojemný moment, který všichni fanoušci znají ze slavného videa Tough Road, byl zobrazen na projekcích.

We'll be back!
V přídavku přišel ještě Angelo Kelly vypovědět dávné vyznání své první pubertální lásce Kiře, která se nakonec přece jen stala jeho ženou - I Can't Help Myself. Vzadu na scéně se při tom zjevil velký hořící nápis LOVE - nikoli projekce jako dosud, ale skutečné plamínky. Před Fell In Love With An Alien vítal Johna zpívající dav, který notoval první verše, ještě než zpěvák mohl vůbec začít. Novinka We Had a Dream s velmi osobním textem o životních událostech jednotlivých sourozenců pak definitivně a trochu posmutněle ukončila koncertní večer. Kellyovi si totiž dávají několikaletou pauzu jako kapela, během té doby se budou věnovat sólovým projektům. Přislíbili však uprostřed slov díků, že se vrátí. Budeme jim to rádi věřit.

Text a foto: Sylva Kaplanová

Zpět na články »

Nejnovější komentáře

Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace