Přejít na menu Přejít na obsah

Nezranitelní IDLES v post-punkovém brnění míří v březnu do Česka


Rozhněvaní a naléhaví Idles ohlašují návrat do Prahy. Muzikanti, kteří skrze své úderné, vzteklé songy vyzývají k bezbřehé lásce, vystoupí v pražském SaSaZu 11. března 2024 pod hlavičkou série Rock for People Concerts.

Idles si letos vysloužili nominaci na prestižní  Grammy Awards po boku interpretů jako Ozzy Osbourne nebo Bryan Adams. Prémiový předprodej vstupenek pro majitele RfP aplikace bude spuštěn 20. září 2023 od 10:00. Vstupenky pro veřejnost budou v prodeji od 22. září v 10:00 v síti GoOut.

Idles vylezli z temných děr britského přístavního města Bristol, aby na troskách tamní skomírající indie scény vykřičeli svůj strach, naštvanost a obavy ze světa, který je obklopuje. Kapela svým žánrem osciluje kdesi mezi rockem a punkem. Zuřivost post-punku a punk rocku pak spojují se svalnatým, náladovým instrumentálním útokem, který odpovídá cílevědomé hrozbě textů. Jejich hudba je surová a upřímná až na dřeň a kapela tak na koncertech nekompromisně ždíme pot a krev z fanoušků i ze sebe samých.

Hudebníci se nebojí ve svých písních sdělovat své odvážné a brutálně upřímné názory na stav britské kultury, politiky, ale noří se i do niterních a osobních témat. V přelomovém albu “Joy as an Act of Resistance“ zrcadlí bristolská pětice otázky brexitu, migrační krize nebo toxické maskulinity. Zpěvák Joe Talbot si v něm řeší svá traumata z drogových závislostí i ze smrti svého dítěte.

Začátky Idles v roce 2009 byly už tehdy cílevědomé. Ve snaze najít si své publikum založili Joe Talbot a Adam Devonshire v Bristolu noční klub Bat-Cave a své první skladby šířili mezi fanoušky v podobě po domácku nahraných demíček. Od svých začátků ušla kapela velký kus cesty. V roce 2018 získala divoká pětice umístění v žebříčku nejlepších alb roku od deníku The Guardian. Během svého působení posbírala mimo jiné ocenění Best British Breakthrough magazínu Kerrang! nebo Best Live Act amerických Libera Awards. 

Kapela si během let na každém kroku získává spoustu oddaných příznivců – skrze hudební příležitosti, které jim poskytli Steve Lamacq a BBC 6 Music, přes nezávislé koncerty až po zběsilou komunitu AFGang – ta natočila celovečerní film s názvem "Don't Go Gentle: A Film About IDLES", který vyšel po celém světě a byl promítán na mnoha mezinárodních filmových festivalech.

Text: Milan Papežík, Ameba Production, spol. s r.o.
Foto: Archiv IDLES

Zpět na články »

Nejnovější komentáře

Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace