Přední bluesrockový kytarista Walter Trout přiveze 30. května do Prahy nové album nazvané Ride. Zahraje u nás po 17 letech
Přední americký bluesrockový kytarista Walter Trout zahraje po dlouhých sedmnácti letech v Praze - 30. května v Paláci Akropolis. Na koncertě, který byl pětkrát přeložen z důvodu koronavirové pandemie, představí tento několikanásobný držitel Blues Music Awards a British Blues Awards své nejnovější album nazvané Ride. Vstupenky jsou k dostání v síti GoOut. Koncert pořádá v rámci série Prague International Bluenight agentura Liver Music.
Čeští fanoušci se koncertu tohoto výjimečného hudebníka, který byl například časopisem Planet Rock vyhlášen pátým nejlepším bluesovým kytaristou všech dob, dočkají po dlouhých třech letech koronavirových odkladů. Během této doby ale došlo z rozhodnutí managementu k několika změnám - původní termín 29. května 2023 v Lucerna Music Baru byl přesunut o den později do Paláce Akropolis, koncert 27. května v Uherském Brodě byl ze stejného důvodu zrušen.
Nejnovější album Ride vyšlo loni 19. srpna. Walter Trout jej napsal ve svém dlouholetém domově v kalifornském Huntington Beach. Ohlíží se na něm za svým těžkým dětstvím v New Jersey, kdy v rodině vládl krutý nevlastní otec. “Tato deska je o tom, co jsem tehdy citově prožíval a čím jsem procházel,” vysvětluje Trout. “Během skládání jsem vše vyjádřil. Strávil jsem hodně času v slzách, protože jsem se ponořil do svého emocionálního já. Chci, aby mé písně měly v sobě kus pravdy,” dodává. Některé vzpomínky na desce Ride jsou sice ze vzdálené doby, ale přesto dojímavé. Například v titulní skladbě Trout vzpomíná na vlaky, které otřásaly v dětství každou noc jeho domovem a lákaly ho, aby na ně naskočil a odjel za svobodou. “Tahle píseň je o tom, jaké to je ležet v posteli a snít o útěku na krobě vlaku. Chtěl jsem také vyjádřit, že hudba pro mě vždy představovala určitý druh virtuálního úniku.” Jiná píseň Hey Mama se inspirovala ve stejné době a zamýšlí se, zda se jeho traumatu nějak nedalo předejít. “Ne že bych se zlobil na maminku, s láskou na ni vzpomínám,” říká. “Ale moje žena podotýká - tvoje maminka měla udělat více, aby tě před nevlastním otcem ochránila. Možná to je pravda, ale po tolika letech se to lehko říká.”
Walter Trout se v roce 1985 stal členem kapely Bluesbreakers Johna Mayalla, v roce 1989 se vydal na solovou dráhu. Předcházely tomu ale chaotické a sebedestruktivní roky, kdy hrál s bluesovými pionýry jako John Lee Hooker nebo Big Mama Thornton. Zdroj tohoto temného období se dá vystopovat právě k nelehkému dětství. Album Ride tak představuje pro autora i jeho věrné fanoušky smíření s minulostí, přijetí budoucnosti a žití v přítomnosti, jak se právě odvíjí. “Myslím, že název alba můžete vykládat několika způsoby,” uzavírá. “Jde o hudební jízdu, ale také o to, že život je prostě jízda. A ten můj život chci žít naplno.”
Walter Trout dokázal v roce 2015 zvítězit nad závažným onemocněním za podpory svých fanoušků. I jeho návrat byl impozantní. Hned rok poté, co mu byla úspěšně transplantována játra, získal dvě hudební ceny. Byl oceněn Blues Music Award za skladbu Gonna Live Again a za album Battle Scars jako Rock Blues album roku.
Vstupenky jsou k dostání ZDE.
Text: Milan Papežík, ArtsMarketing
Foto: Archiv Waltera Trouta
Nejnovější komentáře
Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.