Přejít na menu Přejít na obsah

The Legends Rock Fest Hořice: poprvé v Areálu Zahrada a s velkým nadšením

4. 8. 2021

Pearl Novinky

The Legends Rock Fest v Hořicích slavil úspěch: jeho uskutečnění se vzhledem k letošní nejisté situaci podařilo, a to rovnou v „klasické“ dvoudenní podobě. Nové však bylo místo konání, které si pochvalovali snad všichni přítomní.

Pohoda na novém místě
The Legends Rock Fest, konaný letos ve dnech 23.-24. července, ohlásil změnu místa konání: poprvé se přenesl do nově zvelebeného Areálu Zahrada v hořické městské části Libonice. Původní areál se sousedící Masarykovou věží samostatnosti byl místem, kde se festival zrodil a kde se léta konal, a tak ho měla spousta fanoušků s tímto kouskem Hořic silně spjatý. „Zahrada“ však nadchla snad všechny, s kým o tom byla řeč. Příroda, tráva, stromy, stín – to se zdá být největší devizou nového areálu. I zde se rozprostřela červená vstupní brána s grafikou od Ivo Vičara, kterou jsme tak dobře znali z původního místa, a záhy se ukázaly další typické prvky výzdoby: sochy orlů, rockový „paroháč“ – symbol festivalu, vytesané názvy všech kulturních akcí, které se zde konají či budou konat.

Místo setkání po velmi dlouhé době
Počasí přálo, a tak fanoušci postupně přicházeli, festival poprvé nabízel odbavení (proti předložení vstupenky získali náramek + festivalové noviny + víčko pro hlasování o nejoblíbenější kapelu) již ve čtvrtek navečer. Za oba dva dny se jich objevilo několik tisíc. Obsluhovalo je devatenáct výčepních míst a stánky s občerstvením včetně dvou nonstop stánků, spát se dalo ve stanovém městečku či v ubytovacích zařízeních v Hořicích a okolí. A především se pro fanoušky tento festival stal místem setkání po velmi dlouhé době, místem, kde si mohou konečně po dlouhé době užívat muziku, vyřádit se pod pódiem a odpočinout si. Akci moderoval Olda Tamáš.

Opravdové legendy, díky kterým festival nese své jméno
Kapely, které se vystřídaly na pódiu, je možné vnímat jako zástupce tří skupin. Tou první, která festivalu prakticky dala jméno, jsou skutečné legendy, kapely hrající dvacet let či spíše více, a které mají po celou tu dobu velký úspěch u nejširšího rockového publika či v případě specifičtějšího žánrového vyhranění u oddaných a zapálených fanoušků daného žánru. Pankáči Visací zámek hrají 39 let, a jako u „správné“ legendy se jejich hudební i vizuální podoba dá definovat pár symboly, podle kterých je vždycky poznáte i z dálky a z doslechu. Barevné oblečení a u některých členů typické účesy. Známka punku. Že punk je jinde? Vlastoooo! Traktor. Zetor. Kriminalita mládeže. A tak bychom mohli pokračovat. A i v Hořicích mívají svou zemi zaslíbenou. Punku vděčí za své základy i XIII. Století, které je však možno řadit ke gothic rocku. Ani se nechce věřit, že hrají také už přes třicet let. Historie, tajemno – a přízeň těch, kteří mají pro tuto muziku a témata smysl. Naopak Doga má pestré složení publika a písničky „tak nějak pro všechny“, a tak není divu, že i zde zpíval celý areál plný fanoušků, jejichž oddanost je u Dogy typická. Důležité kouzlo jí dodává i frontman Izzi, který má opravdu charisma a vizáž, která zaujme. A příznivci složitější, propracované metalové muziky s texty, které mívají hloubku, se houfují pod pódiem, když hraje Arakain. Kapela nesměla na The Legends Rock Festu chybět téměř nikdy, a vždy byla přijata s nadšením. Nejinak tomu bylo i letos, kdy dav po šibalské dohodě s frontmanem Honzou Toužimským spravedlivě oplácel kapele každé tři minuty hraní půlminutovým hlasitým nadšením.

Úspěch za posledních deset let
Tou druhou jsou kapely taktéž velmi známé a populární, které zažívají větší úspěch především za posledních pět až patnáct let či po něm sahají právě teď. Zvláště věrné příznivce má několik kapel, které se pravidelně objevují na letních festivalech a které šly za poslední léta opravdu v masové míře nahoru po stránce popularity mezi rockovými fanoušky. Trautenberk, Walda Gang, Komunál a Traktor se mohou spolehnout na zpívající sbory fanoušků a velkou oddanost. Zatímco Trautenberk a Walda Gang sází ve velké míře na dobrou hudební zábavu a řádění pod pódiem, Komunál a Traktor hledají inspiraci v životě, který je takový, jaký je, přináší lásku, ale často i náročné situace. Poslední jmenovaní také prozradili, že na podzim se chystá nová deska a v lednu pak výroční koncert v Ostravar aréně při příležitosti oslav dvaceti let existence kapely.

Hrají už „pár“ let, ale po větším úspěchu sahají právě teď či v poslední době – to by mohlo platit o crossoverových Forrest Jump, symfonic blackmetalových Welicoruss či rap/metalových X-Core. Žánrově většinou specifičtěji vyhranění, takže mají trochu jiné publikum než více „rádiové“ kapely, o to však nadšenější a oddanější mají fanoušky, kteří zůstali i v pozdních nočních hodinách (Welicoruss, X-Core), aby podpořili své oblíbence a užili si jejich vytoužené vystoupení na The Legends Rock Festu. Samostatnou kategorií jsou pak Seven, jejichž kytarista Honza Kirk Běhunek si v minulosti připsal spolupráci a úspěchy i na mezinárodním poli, s kapelou však letos kromě hudby velmi zaujali svým propracovaným arzenálem pyrotechnických efektů.

Nastupující generace
A tou třetí jsou kapely nastupující generace, kapely mladé délkou existence i věkem svých členů, kapely, pro které je vystoupení na The Legends Rock Festu příležitostí ukázat se co největšímu počtu lidí a získat nové fanoušky. V Hořicích jim pravidelně patří zahajovací čas obou festivalových dnů, a tak se v pátek odpoledne představili Deviant a v sobotu kolem poledne Maylive, Eclipsis a Madam Royal.

Odvážná slečna darovala vlasy pro dobrou věc
The Legends Rock Fest spolupracuje také s Nadačním fondem Daruj vlasy. Úkolem tohoto fondu je zajišťovat paruky pro onkologické pacienty, kteří ztrácejí vlasy jako vedlejší důsledek léčby – zejména pro děti a ženy. Na festivalu opět vystoupila na pódium odvážná slečna, aby se nechala přímo na místě ostříhat před povzbuzujícím davem, a to za účelem věnování vlasů na dobrou věc. Moc děkujeme!!!

Vyhlášení diváckého hlasování
Ke konci festivalu byla také vyhlášena divácká soutěž o nejoblíbenější kapelu. Třetí místo obsadil Komunál, na druhém skončila Doga a čtvrté vítězství si připsal Traktor. Zároveň na pódium přišel i hlavní pořadatel Zdeněk Lhota, aby představil realizační tým a poděkoval fanouškům za jejich přízeň a oddanost, tím spíš v současné nejisté době.

Již nyní se chystá jubilejní desátý ročník...
Premiéra The Legends Rock Festu na novém místě se tedy vydařila náramně. Práce na přípravách festivalu je však celoroční záležitostí, a tak již nyní organizátoři přemýšlejí o hudební i organizační podobě příštího, jubilejního desátého ročníku, a o vylepšeních, která chystá.

...a ještě předtím Loučení s létem
The Legends Rock Fest není však jedinou akcí, kterou tým kolem manželů Lhotových v „Zahradě“ pořádá. Multižánrová zábava pro všechny - takový by mohl být podtitul nové akce Loučení s létem, která se bude konat 18. září. Zahrají Monkey Business, Michal Hrůza, Ivan Mládek, The Atavists, Wishmasters, Alžběta a Natřije.

Text: Sylva Kaplanová

Foto: Veronika Majerčíková Špundová

Zpět na články »

Nejnovější komentáře

Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace