Přejít na menu Přejít na obsah

Václav Noid Bárta nadchl karlínské publikum a chystá turné

2. 12. 2016

Pearl Novinky

V Hudebním divadle Karlín uspořádal 28. a 29. 11. dva vánoční koncerty Václav Noid Bárta. Koncertní večer nabídl průřez jednotlivými obdobími Noidovy tvorby a došlo i na společné vystoupení s dětským sborem. Jako hosté se na jevišti objevili Ilona Csáková a Ondřej Gregor Brzobohatý, sólisty doprovodila kapela, smyčcový kvartet a dechová sekce, dirigoval Václavův bratranec, hudebník Dalibor Bárta.

Václav Noid Bárta uspořádal dva po sobě jdoucí sólové koncerty v Karlíně celkově již potřetí, vždy jednou za rok; ty letošní měly adventní datum i předvánoční atmosféru. Noid na nich představil hodně ze své sólové tvorby, vánočně laděné skladby přišly na řadu v druhé polovině koncertu, a ani ty nepatřily mezi omílanou klasiku, která v adventním čase zní z každého rádia či obchodního domu. Zpěvák nabídl originální program, který obsahově zapadal do tohoto období, ale zároveň měl daleko k obecně vžité představě o vánočním koncertě, kde umělec dvě hodiny něžným hlasem pěje koledy.

Foto: Kristýna Kupcová

Koncert zahájil blok písní z Václavova nejnovějšího alba Jedinej krok. Hrála se první polovina desky, jak je na jeho koncertech zvykem, při písni Mramorovej anděl se postarala o taneční doprovod Eliška Grabcová. Píseň Tenkrát na Východě připravila plynulý přechod od tématu Jediného kroku ke skladbám, se kterými má co do činění Ondřej Gregor Brzobohatý. Pánové si ji totiž dali netradičně společně. Kromě pracovních vztahů je pojí i velké přátelství, a tak při krátkém společném setu nebyla nouze o vzájemné špičkování a narážky. Ondřej zazpíval svou skladbu Věštkyně, a pak už přišel čas na píseň zamýšlenou od prvopočátku jako jejich společný duet - Poslední akční hrdina.

Foto: Edita Němcová

Pomocí dvou pisní ve swingovém aranžmá - bondovskou klasikou Thunderball od Toma Jonese a překvapivě také Wonderwall od Oasis - Václav připravil půdu pro Ilonu Csákovou. Kromě jejího sólového vystoupení s písní Ondřeje Gregora Brzobohatého "Žít, co to dá" spolu s Václavem vystřihli duet Písek je čas z muzikálu Vánoční koleda.

Foto: Edita Němcová

A už to začínalo zavánět atmosférou Vánoc...došlo samozřejmě i na koledy, a to spíše méně známé jako Den přeslavný či Byla cesta, byla ušlapaná. Dětský sbor - společně zpívající smíšené dětské sbory Harmonie Kraslice a Piccolo Coro - si Václav pozval na jeviště během večera hned několikrát, a to pro tyto vánoční písně, ale také proto, aby ho podpořil ve skladbách ze starší, debutové "symfonické" sólovky. Z té zazněly písně Moře kupodivů či rockověji zaranžovaná V divadle tvém. Skladbě, která ma velký úspěch u fanynek, rockové aranžmá slušelo snad ještě více a zdůraznilo její naléhavost.

Další kapitolu koncertního večera tvořily písně, které opatřil slovy Noidův otec, textař Václav Bárta st. Tak zazněla píseň O lásce proradné, společně s dětským sborem a pod dirigentským vedením autora hudby Dalibora Bárty, či Dvojkoncert, emotivní skladba o dvou houslistech - otci a synovi. O té Noid upřímně přiznal, že před lety, právě díky spolupráci s tátou na této písni, se zlepšily jejich vzájemné vztahy.

Václav Noid Bárta vyspěl během své hudební kariéry do současného stavu, kdy umí složit i zazpívat rockovou i popovou píseň, chvíli swingovat, originálně interpretovat koledu či být věrohodný v muzikálové árii, přestože na sobě zrovna nemá kostým a nestojí uprostřed divadelních kulis. Navíc velmi živě komunikuje s publikem, i v divadle se vrhne do davu a řádí s fanoušky, písně prokládá vtipnými hláškami. V závěru koncertu mu vestoje aplaudovalo téměř kompletně vyprodané karlínské divadlo a fanynky se o koncertě dlouze bavily ještě i v metru.

Máme se tedy na co těšit na jaře - těsně po karlínských koncertech bylo oznámeno turné po pěti českých městech s koncertním programem k albu Jedinej krok:

20. 04. 2017 Liberec, Dům kultury

22. 04. 2017 Kladno, Dům kultury Kladno

24. 04. 2017 Pardubice, Dům kultury

26. 04. 2017 Písek, Divadlo Fráni Šrámka

03. 05. 2017 Kino Metropol Olomouc

Vstupenky k dostání v síti TicketArt.

Úvodní foto: Edita Němcová

Zpět na články »

Nejnovější komentáře

Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace