Přejít na menu Přejít na obsah

Zemřela Eva Pilarová. Swing, jazz i pop jí byl vlastní

14. 3. 2020

Pearl Novinky

Ve věku osmdesáti let zemřela dnes 14. 3. zpěvačka Eva Pilarová. Byla jednou z nejvýraznějších pěveckých osobností naší hudební scény uplynulých šedesáti let.

Jedna z posledních příležitostí na pódiu: koncert k Brichtovým šedesátinám
Pilarovou již déle trápily zdravotní potíže, kvůli kterým byla v poslední době hospitalizována. Jednou z posledních příležitostí, kdy jsme ji mohli vidět na pódiu, byl koncert k šedesátinám Aleše Brichty 6. října loňského roku, kdy si zazpívali duet Dávno. Pilarová a Brichta měli narozeniny ve stejný den, 9. srpna, a rádi si to navzájem připomínali. Bohužel se již neuskuteční chystaný koncert Evy Pilarové k výročí šedesáti let na scéně, na kterém si měla s Brichtou také zazpívat. 

Jazz, swing i pop
Eva Pilarová se narodila v Brně, studovala operní zpěv na JAMU, ale více ji okouzlil swing. Její hlasová výbava a rytmické cítění jí později umožňovaly pohybovat se v různých žánrech, především mezi popem, jazzem a swingem. 

Semafor a duety
Prvních úspěchů dosáhla v divadle Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, působila také v Divadle Rokoko s Waldemarem Matuškou a Karlem Štědrým. Právě duety s Waldemarem Matuškou (Tam za vodou v rákosí, Ach ta láska nebeská) ji proslavily. Všichni si vybavíme také duet s Karlem Gottem Je nebezpečné dotýkat se hvězd z filmového muzikálu Kdyby tisíc klarinetů.

Sólo: Montiho čardáš i Trutnoff
Jako sólová zpěvačka pak měla spoustu hitů (Oliver Twist, Hrom aby do tě lásko už). Nejvíce si však ve spojení s jejím jménem možná vybavíme Montiho čardáš, pěvecky a rytmicky nesmírně obtížnou rychlou skladbu, kterou mnoho let zpívala s naprostou bravurou. Jednou z výrazných událostí její kariéry po roce 2000 byl festival TrutnOff, kde opakovaně vystupovala a v roce 2009 byla korunována královnou festivalu.

Našla životní štěstí po boku Jana Kolomazníka
Mimo zpívání bavilo Evu Pilarovou cestování, ráda fotografovala, vydala několik kuchařek. Byla vdaná za hudebníka Milana Pilara, s jehož příjmením se stala známou, později za zpěváka Jaromíra Mayera. Nakonec našla životní štěstí po boku tanečníka Jana Kolomazníka, kterého si vzala v roce 1984. Z prvního manželství má syna Milana.

Zpět na články »

Nejnovější komentáře

Pro přidání komenáře se musíte nejprve přihlásit nebo registrovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace