Přejít na menu Přejít na obsah

Články uživatele Pavel Skoták

Kalapács - Enigma: maďarský metalový opus

13. 2. 2015

Pavel Skoták

Pokud právě čtete a posloucháte maďarskou kapelu Kalapács (Kladivo) a je to zároveň vaše poprvé s touto kapelou, není se čemu divit. Navzdory tomu, že maďarští metaloví gurmáni nejsou žádnými nováčky, se asi dost těžko dostávají do širšího metalového povědomí v širokém světě. Už jen jejich domovské Maďarsko asi nebude tou pravou metalovou zemí zaslíbenou, což ale kapele v čele s dvaapadesátiletým Józsefem Kalapácsem, rozhodně nebrání být maximálně produktivní. Jen pro jeho vlastní kapelu se totiž v případě alba Enigma jedná už o desáté studiové album.

Méně známá díla třiaosmdesátiletého Johna Williamse

10. 2. 2015

Pavel Skoták

V neděli osmého února oslavil své třiaosmdesáté narozeniny legendární hudební skladatel John Towner Williams. Jeho nezaměnitelná hudební tvorba obsahuje jedny z nejslavnějších hudebních filmových motivů počínaje Star Wars, přes Indiana Jonese až po Harryho Pottera. Svých největších úspěchů dosahoval právě s těmito skladbami a to především během sedmdesátých a osmdesátých let. Během několika posledních let spolupracoval především se Stevenem Spielbergem a filmové hudbě se už příliš nevěnuje. Pojďme si teď připomenout alespoň pětici těch méně známých soundtracků, které stojí ve stínu těch nejznámějších. Který máte rádi vy?

Blind Guardian - Beyond the Red Mirror: návrat z říše za Zrcadlem

7. 2. 2015

Pavel Skoták

Německé kapely z osmdesátých let se dnes už řadí mezi světovou metalovou klasiku a mnoho z nich také mezi průkopníky žánru plného draků, magie a vzdálených čarovných zemí, tedy power metal. Není tomu jinak ani v případě Blind Guardian, kapely z německého Krefeldu, která se po pěti letech hrobového ticha rozhodla vyrukovat s novým, v pořadí už desátým, studiovým albem, které zatím sbírá uznání napříč metalovou komunitou. Jak si tedy noví Blind Guardian stojí?

Katamari Damacy - japonská šílenost s lepící kuličkou

5. 2. 2015

Pavel Skoták

Zkuste si na chvíli představit, že máte k dispozici malinkatou lepkavou kuličku, kterou začnete koulet ulicemi. Po přichycení pár kamínků a dalších drobností koule roste v průměru a neustále se zvětšuje, díky čemuž začíná nabalovat psy, kočky, později lidi, stožáry, domy, celá města a kontinenty. Tak nějak by se dala vystihnout základní myšlenka japonské šílenosti s názvem Katamari Damacy. Hře, která se v Japonsku a několika dalších regionech dočkala pěti pokračování a především byla vyzdvihována pro svůj soundtrack.

Zaklínač a jeho netradiční pohled na fantasy hudbu

3. 2. 2015

Pavel Skoták

Zaklínač – geneticky upravený zabiják nestvůr potýkající se také s nástrahami tradičního života, elfy, trpaslíky, rasovou nesnášenlivostí, politikou a milostnými zápletkami. Těžko nějak jinak vystihnout literární dílo polského spisovatele Andrzeje Sapkowského, který by se dal označit za jakéhosi východoevropského Tolkiena. Jeho tvorba byla a je jiná v mnoha směrech a značně se odlišuje od relativně mírumilovných fantasy západního střihu. Jakožto úspěšná knižní série i Zaklínač vydobyl své místo ve filmu a hrách, a jakožto takový potřeboval i ozvučit. Jak to dopadlo?

Visigoth - The Revenant King: magie, kostky a mamuti

31. 1. 2015

Pavel Skoták

Vybrat z nepřeberného množství nových alb uzavírajících první měsíc nového roku bylo těžší, než by se mohlo zdát. V zástupu dvaačtyřiceti alb se totiž objevila jména takových kapel jako Venom, Napalm Death, skandinávský Jorn Lande a nebo skupina umělců vzdávající poctu kytarovému géniovi Randy Rhoadsovi. Volba nakonec padla na mladou americkou kapelu Visigoth, jejíž singl Dungeon Master nabídl návštěvu metalového světa, který dlouhé roky tvořil Dio. Kapela zaujala všemi možnými způsoby, nezbylo tedy nic jiného, než se podívat rodákům z amerického Utahu na jejich visigothský zoubek.

Oscarové nominace 2015 v kategorii Nejlepší hudba

29. 1. 2015

Pavel Skoták

Do předávání filmových cen Akademie 2015 už nezbývá ani měsíc a zvědaví filmoví kritici spolu s fanoušky čekají, kolik z devíti nominací promění dvojice Birdman a Grandhotel Budapešť. Nás na Hudební scéně ale bude na večeru moderovaném populárním Neilem Patrickem Harrisem zajímat kromě filmů samotných i kategorie věnované nejlepší hudbě – Best Original Score. V té se o zlatou sošku utká pětice různorodých soundtracků, přičemž jeden ze skladatelů si vysloužil hned dvě nominace. Možná nebude špatné si je připomenout.

Chaos a řád světa hrdinů, moci a magie Paula Romera - část druhá

27. 1. 2015

Pavel Skoták

V první části našeho vyprávění o Paulu Romerovi a jeho práci na herní sérii Heroes of Might & Magic jsme zanechali tohoto hudebního skladatele v kulatém roce 2000, kdy skládal hudbu pro, dá se říct, poslední tradiční Heroes od New World Computing. The Shadow of Death se tak zpětně může zdát jako velice vhodné označení, protože nad společností se opravdu začalo smrákat, což se následně projevilo na čtvrtém dílu série v roce 2002.

Marilyn Manson - The Pale Emperor: stárnutí za zvuků blues

23. 1. 2015

Pavel Skoták

Všestranně tvořiví Marilyn Manson se po třech letech rozhodl dát si pauzu od umění, knížek, filmů, a televize, a začátek letošního roku tak mnohým hudebním fanouškům zpříjemní svým již devátým studiovým albem. The Pale Emperor je na Mansonovy poměry něčím z části novým a nečekaným, vnáší do jeho tvorby pár prvků novoty, a jak sám šestačtyřicetiletý tvůrce říká: „Pokud sáhnete po blues, je to důkaz, že stárnete.“

Svět hrdinů, moci a magie Paula Romera - část první

20. 1. 2015

Pavel Skoták

Existují hry, které dlouhé roky odolávají zubu času, nástupu nových technologií a dokonce odolávají i svým vlastním následovníkům. Jako pomyslná skála se nad všemi ostatními tyčí nepřekonaný třetí díl kultovní strategické série Heroes of Might & Magic, který se koncem ledna dočká i svého HD remaku.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace