Přejít na menu Přejít na obsah

Články uživatele Pavel Skoták

Helloween - My God-Given Right: ztraceni ve vlastní tvorbě

29. 5. 2015

Pavel Skoták

O jedné z ikon power metalu a také německého metalu obecně jsme psali nedávno v očekávání nového alba. My God-Given Right je venku a jakožto správná předzvěst třicetiletého výročí kapely, nabízí album zajímavý průřez reflektující nejen poslední desetiletí tvorby, ale zkouší také oslovit starší a nové posluchače za pomocí různorodé hudby. nad tím vším pak visí jako pověstný Damoklův meč jedna zásadní otázka – miluje Bůh rock n’roll?

Pyramaze - Disciples of the Sun: v bludišti vlastní hudby

23. 5. 2015

Pavel Skoták

Před pár dny jsem psal o power metalové legendě ze sousedního Německa, která se chystá vydávat své nové album a za pár měsíců také oslavit své třicáté narozeniny. Do jisté míry je proto příhodné zrecenzovat nějaké to nové power metalové album od některé ze současných kapel, abychom mohli sledovat proměnu žánry a případnou inspiraci. Volba padla na dánské hudebníky z Pyramaze, jejichž poslední počin je přinejmenším zajímavý.

Třicet let s Helloween. Jak se proměnila kapela a její styl?

21. 5. 2015

Pavel Skoták

Pro vývoj powermetalové scény toho málokdo udělal tolik, jako Helloween ve svých začátcích. Zatímco první album Walls of Jericho v roce 1985 ještě neslo značný vliv thrash metalu, dvoudílný Keeper of the Seven Keys pomohl na světlo světu nejen power metalu, ale také velkému množství německých metalových kapel, které z tohoto úspěchu v následujících letech těžily a do dnes těží. Letos na podzim kapela oslaví třicet let své existence, která ale není ani zdaleka tak úspěšná, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Hypothermia - Svartkonst: mrazivě poutavý švédský opus

17. 5. 2015

Pavel Skoták

Pojmenovat kapelu podle podchlazení můžou patrně pouze seveřané. Alespoň podobně vypadaly moje prvotní úvahy při setkání s touto švédskou kapelu, jejíž oficiální označení obnáší termíny jako ritual rock nebo shaman rock. To vše v doprovodu už poněkud tradičnějšího hudebního subžánru, jakým je black metal. Přesto se dá Hypothermia charakterizovat pomocí žánrů jen opravdu těžko – o to je to ale zajímavější poslech.  

Wacky Wheels: zvířátka na motokárách se vrací

10. 5. 2015

Pavel Skoták

Wacky Wheels – zvířátka na motokárách. Když mi bylo nějakých pět let, jinak jsem tuhle překrásnou arkádovou hru neuměl nazvat. Hra z roku 1994 je sice do dnes považována za jakýsi klon konzolového Super Mario Kart, ale na kráse a zábavnosti jí to ani zdaleka neubírá. Ba co víc, hru v novém kabátku právě dodělávají nadšenci z Cascadia Games a dle traileru je jasně vidět, respektive slyšet, že se dočkáme i původního soundtracku.

Unleashed - Dawn of the Nine: dvanácté album pro pravé gurmány

27. 4. 2015

Pavel Skoták

Zatoužilo vaše metalové srdce po trošce kvalitního lehce melodického death metalu? Pak asi není lepší země pro návštěvu než Švédsko. Tato kolébka své vlastní odnože death metalu vychrlila za posledních více než dvacet let bezpočet kvalitních kapal. Mezi všemi pak vynikají metaloví matadoři Unleashed, kteří se zdárně prezentují už od roku 1989. Letos po tříleté pauze vyrukovali se svým dvanáctým studiovým albem, které si na první pohled s sebou přináší jednu velkou změnu – barevnou ilustraci vracející se po devíti letech.

Kiske/Somerville - City of Heroes: rock s českou stopou

18. 4. 2015

Pavel Skoták

Před pěti lety se na hudebné scéně vynořil možná trochu netradiční projekt, který spojoval trochu nepravděpodobnou dvojici umělců. Zatímco Michale Kiske si vydobyl slávu svými nezaměnitelnými výškami na raných albech německé metalové kapely Helloween, Amanda Somerville se svým téměř operním hlasem zaměřovala na úplně jiný styl hudby a často se podílela na nejrůznějších albech symphonic metalu. Jejich první spojení nicméně dopadlo na výbornou a teď je tu jejich nový společný počin s českou stopou.

Wilderun - Sleep at the Edge of the Earth: kandidát na album roku

12. 4. 2015

Pavel Skoták

Určitě v sobě občas nacházíte ten uspokojivý pocit z objevování nového. V lidské povaze je touha po objevování a poznávání nového zakořeněna odnepaměti. Nemusíte to vždycky týkat jenom vědy nebo přírody, ale i takové hudby. Jaké potěšení může způsobit jedna začínající kapela z amerického Bostonu nadšenému objeviteli? Nemalé.

Majesty - Generation Steel: pohádka o pravém metalu

4. 4. 2015

Pavel Skoták

Stejně jako Pán prstenů je jen jeden, tak i v případě americké kapely Manowar platí pravidlo, že jen a jen oni jsou tou pravou metalovou kapelou. Jejich filosofii o true metalu (pravý metal jako hudební žánr) ale pochopitelně přijali i jiní a výsledkem tohoto vlivu byl v roce 2000 vznik německé metalové kapely Majesty, která se všemi deseti hlásí k odkazu svých amerických idolů. Teď, o patnáct let později, vydávají své deváté studiové album, na němž se vliv metaloláskařů projevuje už v samotném názvu – Generation Steel.

Hudební stránka batmanovského Gothamu v průběhu dějin

31. 3. 2015

Pavel Skoták

Někteří z vás v současné době jistě netrpělivě čekají na zakončení první řady televizního seriálu Gotham, které je připravená na duben a květen. V mezičase bychom se tedy mohli podívat na to, jak se vyvíjelo hudební prostředí Batmanova Gothamu od jeho začátků ve čtyřicátých letech až do současnosti. Pro přehled pěti základních batmanovských epoch volím čistě jen hrané verze této komiksové legendy. Na animované dojde třeba někdy příště. A teď už vzhůru do zločinem ovládaného Gothamu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace