Přejít na menu Přejít na obsah

Rock a Metal

Tvrdá hudba s orchestrem – není nad klasiku

24. 9. 2014

Pavel Skoták

Spojení na první pohled dvou zcela odlišných hudebních žánrů, nebo chcete-li odvětví, v jednom koncertu se může jevit jako pokus o hudební sebevraždu. Že to ale může v některých případech fungovat víc než dobře, ukazuje léty osvědčená kombinace tvrdé rockové hudby a symfonických orchestrů.

Hammerfall – (r)Evolution: Hector zachraňuje dobré jméno kapely

21. 9. 2014

Pavel Skoták

Pokud bych měl vybrat kapelu, která je vlastně všem dobře známá, ale nikdy se jí nepodařilo vymanit se z prokletí průměrnosti, bude to švédská metalová sestava Hammerfall, která se asi nejvíc proslavila svým singlem Hearts on Fire z roku 2002. Ani do onoho roku ale kapela nehrála nijak špatně. Dělali svoji práci dobře, vytvořili si postavu, která měla kapelu provázet, a na tomhle základu chtěla kapela dál stavět.

Osobnosti metalu: Coz Powell - legenda s tragickým osudem

19. 9. 2014

Pavel Skoták

Ve světě tvrdé hudby se na ně velice často zapomíná. Stojí v pozadí, za všemi zpěváky, kytaristy a často i basáky. Že jsou ale právě bubeníci, kteří udávají tempo a nemálo se nadřou, na to se zapomíná. Po Robu Halfordovi nebo Randy Rhoadsovi tak přichází na řadu legenda mezi bubeníky. Muž, jehož kariéra trvala rovných třicet let, během kterých si vyzkoušel nejrůznější žánry a kapely, a skončila další tragickou nehodou. Není řeč o nikom jiném než o Cozy Powellovi.

Eluveitie – Origins: další díl Keltské mytologie

17. 9. 2014

Pavel Skoták

Se švýcarskou folk-metalovou kapelou Eluveitie jsem poprvé přišel do kontaktu prostřednictvím alba Evocation I: The Arcane Dominion z roku 2009, a udělal jsem asi nejlépe, jak jsem mohl. Album je totiž jako jediné obsahuje převážně instrumentální skladby s keltskou tématikou.

Rockové a metalové covery letem světem #2

17. 9. 2014

Pavel Skoták

Dnešní díl seriálu o tom, jak se dají předělávat písničky, zahájíme v Německu, přesuneme se do Ameriky a Itálie, navštívíme Lady Gaga a na samotný závěr se vrátíme do dětství. Na své by si tak měli přijít úplně všichni.

Randy Rhoads - To pití tě jednou zabije, Ozzy

12. 9. 2014

Pavel Skoták

V pětadvaceti si běžný člověk řekne, že je na vrcholu sil, čeká ho zářná kariéra, založení rodiny a všechny další životní milníky. Všechno by měl mít ještě před sebou. Je dost možné, že dost podobně uvažoval i kytarista Randy Rhoads před tím, než v roce 1982 nasednul do letedla. I přes to, že let nepřežil, je do dnes považován za jednoho z nejlepších kytaristů, a velice často je uváděn na vysokých místech nejrůznějších žebříčků. Za co všechno mu můžeme vděčit?

Fall of Efrafa – na cestě do králičí kolonie

11. 9. 2014

Pavel Skoták

Napadlo by vás někdy založit si hudební projekt s jasným cílem natočit tři alba a rozejít se? Mě asi ne. Pětičlenná britská kapela hrající atmospheric post hardcore si tento cíl vytyčila a v letech 2005 – 2009 natočila a vydala takzvanou Warren of Snares trilogii a tím tato kapela zanikla. Co přesně ale pěti Britů vedlo k založení kapely a natočení tří originálních alb, a kde pro ně brali inspiraci? U králíků.

Kurt Cobain: Je lepší shořet, než vyhasnout

10. 9. 2014

Vlaďka Tomková

„it's better to burn out than to fade away“ – věta, kterou zbožňuje celý svět. Lidé ji nosí na tričkách, píší do deníků a nechávají si ji tetovat. V nesmrtelný citát ji před dvaceti lety proměnil Kurt Cobain a zdá se, že od té doby neztratila na přitažlivosti. Spíše naopak.

Recenze nového alba Unisonic - Light of Dawn

9. 9. 2014

Pavel Skoták

Unisonic, německá rocková a metalová kapela, vznikla v roce 2009, kdy se na jejím založení podílel bývalý zpěvák Helloween Michael Kiske. Teprve když se ke kapele připojil jeho kolega z bývalé kapely Kai Hansen, začala kapela naplno tvořit. V roce 2012 se tak nadšení fanoušci dočkali prvního studiového alba Unisonic, které mělo pro někoho dost jiný zvuk, než jaký mohli čekat od kapely, v jejímž čele stály dvě z německých metalových legend.

Osobnosti rocku a metalu: Ritchie Blackmore – neoklasický mág

5. 9. 2014

Pavel Skoták

Před nedávnem prolétla internetem zpráva naznačující, že jeden z nejlepších kytaristů všech dob, Ritchie Blackmore, by rád obnovil legendární kapelu ze sedmdesátých let Rainbow. Nechme stranou, že bez Dia to není ono, a raději se podívejme na to, co má tenhle devětašedesátiletý kytarový génius, průkopník nových žánrů a talentovaný skladatel za sebou.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace