Přejít na menu Přejít na obsah

Rock a Metal

Tides from Nebula – zářící mlhovina z Polska

10. 10. 2014

Pavel Skoták

Polsko v našich končinách nemá v některých oblastech zrovna tu nejlepší pověst, nicméně pokud jde o hudbu, a obzvlášť o tu tvrdší, dalo Polsku světu hned dvě velmi populární kapely – Behemoth a Vader. Hudební scéna se ale pochopitelně netočí jenom kolem death a black metalových kapel. Tides from Nebula jsou jednou z těch kapel, které toho ve svých skladbách moc nenamluví, které neobrážejí velké festivaly, ale to jim nijak nebrání, aby dělali svoji hudbu, která stojí za poslech.

Witch Mountain – Mobile of Angels: nová podzimní melancholie

6. 10. 2014

Pavel Skoták

Počasí na začátku října se střídavě přelévá mezi krásným babím létem a o nic méně krásným mlhavým podzimem. A právě ten druhý, podzim, je jako dělaný pro trošku náladového doom metalu. Tento týden oficiálně vyšlo nové, v pořadí čtvrté, album americké kapely Witch Mountain, která se hraní věnuje už od roku 1997. Co si tedy tato metalová čtveřice z Portlandu připravila na letošní podzim?

Osobnosti rocku a metalu: Jon Lord - zakladatel Deep Purple

4. 10. 2014

Pavel Skoták

V našem seriálu o osobnostech světa rocku a metalu jsme zmínili první zpěváky, kytaristy i bubeníky, a tentokrát je čas podívat se opět na něco dalšího. Klávesy se na první pohled můžou jevit jako nezajímavý nástroj, ale pokud se jich ujme hudebník, jakým byl až do svých jedenasedmdesáti let Jon Lord, změní se úžasný nástroj, jehož zvuk si člověka okamžitě získá. Jaký je tedy životní příběh jednoho ze zakladatelů Deep Purple?

Rockové a metalové covery - tentokrát z mrazivého Finska #3

3. 10. 2014

Pavel Skoták

V minulém díle našeho seriálu o metalových coverech známých písniček jsme se hlavně ze začátku věnovali Německým kapelám. Tentokrát navštívíme chladný sever, konkrétně Finsko, ze kterého pochází všechny dnešní kapely, na jejichž verze populárních písniček se dnes podíváme. Některé je potřeba brát s dostatečnou rezervou, jiné jsou opravdovým vyjádřením pocty. Že neuhodnete, která je která?

Alestorm – procházka po prkně s pořadovým číslem čtyři

30. 9. 2014

Pavel Skoták

Pětice Alestorm ze Skotského Perthu o sobě mluví jako o „True Scottish Pirate Metal“ kapele, která spojuje nejrůznější metalová odvětví od klasického heavy metalu, přes výpravný power metal až po folk metal. Skotští piráti brázdí hudební moře od roku 2004, tehdy ještě jako Braveheart, i když první velké úspěchy zaznamenaly až s vydáním svého prvního alba Captain Morgan's Revenge v roce 2008 a změna jména právě na Alestorm.

Tvrdá hudba s orchestrem – není nad klasiku

24. 9. 2014

Pavel Skoták

Spojení na první pohled dvou zcela odlišných hudebních žánrů, nebo chcete-li odvětví, v jednom koncertu se může jevit jako pokus o hudební sebevraždu. Že to ale může v některých případech fungovat víc než dobře, ukazuje léty osvědčená kombinace tvrdé rockové hudby a symfonických orchestrů.

Hammerfall – (r)Evolution: Hector zachraňuje dobré jméno kapely

21. 9. 2014

Pavel Skoták

Pokud bych měl vybrat kapelu, která je vlastně všem dobře známá, ale nikdy se jí nepodařilo vymanit se z prokletí průměrnosti, bude to švédská metalová sestava Hammerfall, která se asi nejvíc proslavila svým singlem Hearts on Fire z roku 2002. Ani do onoho roku ale kapela nehrála nijak špatně. Dělali svoji práci dobře, vytvořili si postavu, která měla kapelu provázet, a na tomhle základu chtěla kapela dál stavět.

Osobnosti metalu: Coz Powell - legenda s tragickým osudem

19. 9. 2014

Pavel Skoták

Ve světě tvrdé hudby se na ně velice často zapomíná. Stojí v pozadí, za všemi zpěváky, kytaristy a často i basáky. Že jsou ale právě bubeníci, kteří udávají tempo a nemálo se nadřou, na to se zapomíná. Po Robu Halfordovi nebo Randy Rhoadsovi tak přichází na řadu legenda mezi bubeníky. Muž, jehož kariéra trvala rovných třicet let, během kterých si vyzkoušel nejrůznější žánry a kapely, a skončila další tragickou nehodou. Není řeč o nikom jiném než o Cozy Powellovi.

Eluveitie – Origins: další díl Keltské mytologie

17. 9. 2014

Pavel Skoták

Se švýcarskou folk-metalovou kapelou Eluveitie jsem poprvé přišel do kontaktu prostřednictvím alba Evocation I: The Arcane Dominion z roku 2009, a udělal jsem asi nejlépe, jak jsem mohl. Album je totiž jako jediné obsahuje převážně instrumentální skladby s keltskou tématikou.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace